fot. PAP

Expose Ewy Kopacz 1 października

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz wygłosi expose 1 października. Wtedy też odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu. Ten ma zostać powołany w poniedziałek, 22 września. Wtedy też obecna marszałek Sejmu złoży swój aktualny urząd.

Obecnie Ewa Kopacz prowadzi rozmowy w sprawie tworzenia nowego gabinetu. Skład rządu mamy poznać w piątek.

Tymczasem PiS zapowiada, że zaapeluje do Ewy Kopacz, aby Marek Sawicki nie był ministrem w nowym rządzie. List w tej sprawie w ciągu dwóch-trzech dni ma wysłać szef klubu poseł Mariusz Błaszczak.

Europoseł Janusz Wojciechowski mówi, że minister rolnictwa nieudolnie załatwił sprawę rekompensat unijnych za rosyjskie embargo na żywność z UE.

– Minister Sawicki zaniedbał bardzo wiele spraw. Przede wszystkim zaniedbał kluczową sprawę, tzn. nie złożył skutecznego wniosku o to, żeby zostały uruchomione środki finansowe, które Unia ma na sytuacje kryzysowe w rolnictwie. To jest czterysta milionów euro, te pieniądze z puli na 2014 nie zostaną w ogóle zużyte na ten cel, na pomoc rolnikom tylko dlatego, że Polska nie zabiegała dostatecznie mocno o to, żeby te pieniądze zostały przyznane rolnikom. To jest wielki błąd. To było do załatwienia. Natomiast minister Sawicki nic w tej sprawie nie robił. On nie dorasta do tej funkcji. Nie radzi sobie z tymi trudnymi sprawami europejskimi. Dlatego zwracamy się do pani Kopacz, żeby pana ministra Sawickiego nie powoływała w skład rządu – zaznacza europoseł Janusz Wojciechowski.

Sam Marek Sawicki powiedział dziś, że jeszcze nie rozmawiał z Ewą Kopacz, więc nie ma pewności, czy zostanie w rządzie. Jednak z wcześniejszych wypowiedzi ludowców wynika, że dotychczasowi ministrowie PSL-u mieliby zachować swoje teki.

RIRM

drukuj