Prezydent powoła dziś nowy rząd

Prezydent Bronisław Komorowski ma powołać dziś rząd Ewy Kopacz. Oprócz szefowej rządu urzędy obejmie 5 nowych i 13 dotychczasowych ministrów.

Nowi ministrowie przejmą resorty od swoich poprzedników. Politycy największej partii opozycyjnej  podkreślają, że będzie to rząd przetrwania.

– Jeżeli chodzi o panią Kopacz to ja się zgadzam z opinią prof. Fedyszak-Radziejowskiej, która stwierdziła, że aktora nieźle grającego rolę premiera zastąpiła znacznie mniej utalentowana artystka. Co do rządu – jest to moim zdaniem rząd przetrwania i dotrwania do wyborów, gdyż ich lider uciekł z kraju. Pani premier stawiając rząd, w pierwszych słowach powiedziała, że jest to rząd konsolidujący wszystkie praktyki PO, aby platforma się nie rozpadła – powiedziała poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Po pięciu latach do rządu wraca Grzegorz Schetyna, który tym razem obejmie tekę szefa MSZ, a po trzech latach gabinet ministerialny zajmie ponownie dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który pokieruje Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ministrowie debiutanci to posłowie PO Teresa Piotrowska, która będzie kierowała MSW i Andrzej Halicki, który stanie na czele resortu administracji i cyfryzacji. Z kolei wprost z PKP SA do ław rządowych przychodzi Maria Wasiak, obejmując Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.

Pozostali ministrowie ponownie otrzymają od prezydenta akty nominacji na funkcje, które zajmowali dotychczas w rządzie Donalda Tuska. 1 października Ewa Kopacz wygłosi w Sejmie expose i zwróci się o wotum zaufania.

RIRM

drukuj