(fot. PAP)

Komorowski chce tarczy antyrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski proponuje rządowi budowę polskiej tarczy antyrakietowej, zdolnej do obrony terytorium naszego kraju przed atakami z powietrza. Tarcza ma być elementem wspólnego systemu obrony krajów NATO.

 

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej zwraca uwagę, że problem ochrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej niewątpliwie jest potrzebny. „Jeżeli tarcza ma być kompletna to rakieta musi posiadać 3 wymiary: bliski, średni i daleki. Ten fakt oznacza bardzo zróżnicowany system. Cały czas Polska ma kłopot z dywizjonami rakiet przeciwlotniczych”- powiedział Prof. Romuald Szeremietiew. Jak dodał, ufundowanie nam takiej ochrony wiąże się z ogromnymi kosztami.

 


Pobierz Pobierz

 

Prof. Romuald Szeremietiew przypomniał, że Bumar dwa lata temu proponował już taką tarczę wskazując na pomoc ze strony Francji.

Jednak poza samym luźnym projektem nic do tej pory w tej kwestii się nic nie stało. W tym kontekście prof. zwraca uwagę na trzy problemy. Przede wszystkim jak miałaby wyglądać ta tarcza, jakie miałaby posiadać elementy i jak wygląda sprawa finansowania tej tarczy. Jak dodał Prof. Romuald Szeremietiew, system obrony przeciwlotniczej jest w głębokiej zapaści i potrzebna jest właśnie taka obrona.


Pobierz Pobierz

drukuj