Rekonstrukcja historyczna w Kielcach

Rozbić więzienie UB” to tytuł widowiska zorganizowanego w 67. rocznicę odbicia więźniów przez oddział Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy ps. Szary w Kielcach. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 21.



Rekonstrukcje rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach są organizowane od czterech lat w rocznicę akcji przeprowadzonej w 1945 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego. Pomoże nam to w pełni oddać realia historyczne akcji rozbicia więzienia, która rozpoczęła się około godziny 23 – podkreśla Dionizy Krawczyński prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w Kielcach. „W przedstawieniu będzie brało udział ponad 50 osób, które odtworzą ostrzał, wysadzenie bramy trotylem, szturm i wyprowadzenie więźniów. Równocześnie z przedstawieniem widzowie będą mogli oglądać na murze więzienia film rekonstruujący wydarzenia z 1945 roku – planowanie akcji odbicia więźniów i zbiórkę żołnierzy AK rozproszonych w podkieleckich lasach” – dodaje Dionizy Krawczyński.

 


Pobierz Pobierz

 

Tego dnia bezpłatnie będzie można oglądać zbiory otwartego w połowie lipca Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, znajdującego się w

dawnym więziennym budynku.

 

W tym roku po przedstawieniu widzowie będą mogli zapalić przy murze więzienia kilkaset zniczy pamięci, przygotowanych przez organizatorów widowiska. Dionizy Krawczyński informuje, że ponad 300 zniczy zostanie rozdanych i postawionych pod murem więziennym tak aby było to świadectwo pamięci o tamtych wydarzeniach.

 


Pobierz Pobierz

 

W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku żołnierze działających w podziemiu oddziałów AK pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. Szary odbili z kieleckiego więzienia UB około 700 więźniów, w tym dowódcę II Dywizji Piechoty Legionów AK „Pogoń” ppłk. Antoniego Żółkiewskiego. Ci którzy zostali osadzeni w więzieniu to osoby, które nie zdążyły podjąć walki z reżimem komunistycznym – akcentuje Dionizy Krawczyński. Akcję przeprowadziło 200 partyzantów, nie ponosząc prawie żadnych strat w ludziach.

 


Pobierz Pobierz

 

Utworzone w czasach carskich kieleckie więzienie było wykorzystywane przez gestapo, NKWD i UB. Zamknięte zostało dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

 

Posłuchaj całej wypowiedzi Dionizego Krawczyńskiego:


Pobierz Pobierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl