fot. pixabay.com

Europejski Dzień Działania dla Sektora Stalowego

Dziś przypada Europejski Dzień Działania dla Sektora Stalowego. Ma on zwrócić uwagę na problemy tej branży spowodowane m.in. pandemią koronawirusa i polityką klimatyczną UE. 

W Europie notowany jest spadek produkcji stali. W II kwartale tego roku zmniejszyła się ona o 40 proc., a nowe zamówienia spadły o ponad 70 proc. W tym samym czasie swoją produkcję zwiększyły Chiny.

Szef hutniczej „Solidarności” Andrzej Karol wskazuje też, że w UE na producentów wyrobów stalowych nakładane są coraz większe obciążenia, a w Polsce dochodzi do tego problem tzw. opłaty mocowej.

– Opłata mocowa, która powoduje wzrost ceny energii dla przemysłów energochłonnych w Polsce, szacowana jest przez specjalistów na około 42 zł za 1MWh. Najwięksi producenci liczą, że to będzie 100 mln zł dodatkowej opłaty, dlatego wnosimy ten problem. Środowisko apeluje do władz, aby na tę chwilę przesunąć pobór tej opłaty na cały rok 2021 i znaleźć sposób wyjścia z tak wysokiej opłaty. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób pomóc przemysłom energochłonnych – mówi Andrzej Karol.

Wszystkie te problemy związkowcy będą zgłaszać podczas organizowanych dziś w wielu państwach pikiet oraz spotkań z pracodawcami i politykami.

W Polsce w ramach Europejskiego Dnia Działań dla sektora Stalowego związkowcy przygotowali kampanię informacyjną dotyczącą sytuacji branży.
Mottem całej akcji jest hasło: „Europa potrzebuje stali – stal potrzebuje Europy”.

 

RIRM

drukuj