fot. PAP

Tomasz Poręba: Nowy system opłat za niemieckie drogi dyskryminuje obcokrajowców

Nowy system opłat za niemieckie drogi łamie unijny przepis równego traktowania wszystkich obywateli UE. Ingeruje w proces wolnego przemieszczania się obywateli UE po jej terytorium – podkreślił europoseł Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki w PE.

Niemiecki rząd przedstawił plan wprowadzenia opłat za korzystanie ze wszystkich dróg na terenie tego kraju. Plan przewiduje od 2016 r. sprzedaż cudzoziemcom winiet 10-dniowych, dwumiesięcznych za 20 euro i rocznej za 100 euro.

Obywatele Niemiec będą natomiast wnosić stałe opłaty roczne zależne od pojemności silnika samochodu, co pokazuje, że de facto płacić będą jedynie cudzoziemcy.

W tej sprawie z interpelacją do KE zwrócił się europoseł Tomasz Poręba.

– Zwróciłem się do KE z zapytaniem priorytetowym ws. planu wprowadzenia przez niemiecki rząd opłat dla obcokrajowców za korzystanie z niemieckich dróg; miałoby to nastąpić od 2016 roku. Sytuacja jest bardzo bulwersująca, łamie podstawowe prawo UE do równego traktowania wszystkich obywateli europejskich. Bardzo mocno ingeruje w proces wolnego przemieszczania się osób po UE, jest złamaniem unijnych przepisów w tej sprawie. Bez wątpienia plany niemieckiego rządu są z punktu widzenia kierowców, turystów, którzy przemieszczają się przez Niemcy na Zachód bardzo niepokojące. Musimy zrobić wszystko, żeby je zablokować – podkreślił europoseł Tomasz Poręba.

Niemiecki minister transportu oczekuje, że w ciągu czterech lat otrzyma  przychód 2,5 miliarda euro.

 

RIRM

drukuj