Niemiecka prasa: Rząd spodziewa się w tym roku 750 tys. uchodźców

Niemiecki rząd spodziewa się, że w 2015 roku do RFN może przyjechać aż 750 tys. uchodźców podał we wtorek dziennik „Handelsblatt”. Dotychczas władze Niemiec szacowały tegoroczny wzrost liczby imigrantów na 450 tysięcy. MSW przedstawi oficjalną prognozę w środę.

W zeszłym roku wnioski o azyl w Niemczech złożyło ponad 200 tys. uchodźców.

Na 9 września kanclerz Angela Merkel zwołała spotkanie rządu federalnego i władz 16 krajów związkowych. Jednym z tematów ma być podział kosztów związanych z opieką nad imigrantami. Landy domagają się od rządu większych dotacji. Ze względu na brak odpowiednich pomieszczeń uciekinierzy lokowani są w namiotach, salach gimnastycznych i szkolnych czy też w opuszczonych halach fabrycznych.

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech doszło do ponad 200 ataków na ośrodki dla uchodźców, niemal tyle samo, co w całym ubiegłym roku. W lipcu nieznani sprawcy podłożyli ogień w ośrodkach dla uciekinierów w Remchingen w Badenii-Wirtembergii oraz w Reichertshofen w Bawarii. W czerwcu do podpaleń doszło m.in. w Lubece na północy kraju oraz w Miśni w Saksonii. Przed ośrodkami organizowane są pikiety i demonstracje.

Niemcy domagają się, aby inne kraje Unii Europejskiej włączyły się do akcji przyjmowania uchodźców i krytykują państwa, które odmawiają ich przyjęcia.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj