Konferencja „Europa wielkich szans” w Brukseli

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja zatytułowana: „Gospodarowanie dwutlenkiem węgla i energią odnawialną szansą dla zrównoważonego rozwoju w Europie”. Konferencja była już trzecim spotkaniem z serii „Europa wielkich szans”.

Trzydniowa konferencja została podzielona na dwie części. Pierwsza odbyła się w dniach 15-16 października w Stacji Terenowej D&B Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Tucznie oraz w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Druga zaś miała miejsce 17 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Konferencja została zorganizowana przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pod przewodnictwem Prof. Ryszarda Legutko, Wiceprzewodniczącego Grupy EKR, Prof. Jana Szyszki Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski oraz Mariusza Błaszczaka, Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS.

Tematem konferencji były trzy zagadnienia: podstawy prawne dla zrównoważonego rozwoju w Europie, zasoby węgla i dwutlenku węgla w żywych zasobach przyrodniczych oraz odnawialne źródła energii, w tym także geotermia. Konferencja zwróciła również uwagę na konkluzje z dwóch poprzednich seminariów.

Zagadnienia, których konferencja dotyczyła wynikają z postępów, jakie uczyniła

Polska w zakresie gospodarowania zasobami przyrody. Jak bowiem wiadomo, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, której podstawę stanowią Konwencja Klimatyczna i Protokół z Kioto, zmusza państwa do wdrożenia konkretnych działań dla realizacji postanowień pakietu klimatyczno-energetycznego (3×20) określających, w jaki sposób należy dążyć do redukcji dwutlenku węgla – zarówno poprzez zmniejszenie emisji, przy użyciu nowoczesnych technologii, jak i poprzez zwiększenie pochłaniania. Wystarczy tylko wspomnieć, że 1 hektar lasu sosnowego pochłania około 20 ton dwutlenku węgla z atmosfery rocznie.

Konferencja otwarta została wystąpieniami prof. dr hab. Ryszarda Legutko i prof. Dr hab. Jana Szyszko, którzy wspólnie z Mariuszem Błaszczakiem i posłem Dariuszem Bąkiem zarysowali podstawy prawne dla wspomnianych działań, jak również wyzwania dla edukacji związane z omawianym problemem.

„Wylesianie to nic innego jak wzrost dwutlenku węgla w atmosferze. Degradacja lasów i gleb to wzrost emisji i spadek zawartości węgla organicznego w glebie. To także obniżenie liczby osób pracujących na terenach wiejskich, a także wzrost bezrobocia” – mówił prof. Jan Szyszko.
„Dwutlenek węgla jest czynnikiem kluczowym z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Ponieważ troska o odnowę przyrody i dbanie o jej naturalny charakter są bliskie polskim leśnikom, lasy są w stanie pochłaniać jeszcze więcej dwutlenku węgla. Ponadto, możliwość określenia kosztów takich działań pozwala pozyskiwać środki na zmniejszenie bezrobocia na terenach wiejskich.” – akcentował.

Następnie głos zabrał Mariusz Błaszczak, który odczytał list od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowany od uczestników konferencji.

„[…] Według Prawa i Sprawiedliwości wchodzący w życie w Unii Europejskiej pakiet klimatyczno-energetyczny winien ulec renegocjacjom w myśl obowiązujących porozumień międzynarodowych, jakimi jest ratyfikowana przez całą Europę Konwencja Klimatyczna i Protokół z Kioto. Płaszczyzną renegocjacji musi być dwutlenek węgla, którym gospodarząc możemy zarówno rozwijać nowe przyjazne środowisku technologie, jak i poprawić stan środowiska przyrodniczego monitorowany jakością powietrza, jakością wody i występowaniem rodzimej bioróżnorodności. […]” – czytamy w liście.

Polska jest jednym z liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju i dzięki wysokiej klasy specjalistom oraz nowatorskim, a także ekonomicznym rozwiązaniom, może stanowić przykład dla innych krajów i walnie przyczynić się do realizacji wskazanych w tym zakresie celów Unii Europejskiej. W dalszym ciągu poseł Mariusz Błaszczak powiedział m.in. że „Polska ma ogromne osiągnięcia w zakresie odnawialnych źródeł energii. PiS jest partią otwartą na współpracę międzynarodową, przywiązującą wielką wagę do rozwoju poszczególnych państw na bazie najnowszych osiągnięć nauki i poszanowania integralności, z zachowaniem dziedzictwa kulturowego.”

Prelegenci wskazywali, w jaki sposób Polskie Lasy Państwowe mogą jeszcze ściślej realizować założenia konwencji klimatycznej, podając przykłady działań zmierzających do zwiększenia absorpcji dwutlenku węgla.

„Zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze można osiągnąć nie tylko poprzez redukcję energii, ale także poprzez wzrost pochłaniania.  Czy pochłanianie dwutlenku węgla przez takie żywe zasoby przyrodnicze jak lasy czy torfowiska nie powinno być nadrzędnym, naturalnym działaniem promowanym przez pakiet klimatyczny? Różnicowanie lasów i krajobrazów to ochrona bioróżnorodności, regeneracja gleby to wzrost produkcji biomasy, a wiec podstawowego źródła energii odnawialnej” – powiedział Poseł Dariusz Bąk

W konferencji wzięli udział również ludzie nauki z całego świata: prof. Michaił

Antonovsky z Rosyjskiej Akademii Nauk czy prof. Hank Shugart, doradca Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wymienić należy także prof. Semjona Kundasa z Międzynarodowego Instytutu im. Sacharowa z Mińska i prof. dr hab. Antonina Kaliniczenko z Uniwersytetu w Połtawie, którzy skupili się na możliwościach wykorzystania odnawialnej energii w Europie.

Sesja naukowa również służyła przybliżeniu projektu Geotermii Toruńskiej, jako przykładu skutecznego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (wydobywa się tam 700 metrów sześciennych gorącej wody na godzinę).

Prof. dr hab. Antonina Kaliniczenko na zakończenie powiedziała, że „Racjonalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii z rzek, wiatrów, promieniowania słonecznego, geotermalnych lub z biomasy jest jednym z istotnym komponentów zrównoważonego rozwoju przynoszącym wymierne efekty energetyczno-ekologiczne. Niestety nie jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z energii odnawialnej, ponieważ mieliśmy tani dostęp do gazu. Ale w ostatnich latach cena gazu z Rosji wzrosła pięciokrotnie. Ten fakt oraz warunki ekonomiczne zmusiły nas do działań w celu uzyskania niezależności energetycznej i możliwości zarabiania.”

 

RIRM/ M.J. Kochanowski

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl