ENEA i Węglokoks zainwestują w katowicki holding

Jak zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ENEA i Węglokoks Kraj zainwestują w Katowicki Holding Węglowy. Plan naprawczy dla katowickiego holdingu zakłada spore dofinansowanie oraz połączenie spółki z Węglokoksem.

Grzegorz Tobiszowski, który pełni również funkcję pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego dodał, że Węglokoks obecnie analizuje sytuację. Ma ocenić na jakie zaangażowanie finansowe może sobie pozwolić.

Wiceminister energii poinformował też, że budowana dla śląskiej spółki konstrukcja powstanie z udziałem lubelskiej kopalni Bogdanki, która pozostanie samodzielnym podmiotem.

Krzysztof Urban, przewodniczący „NSZZ Solidarność” w kopalni Mysłowice–Wesoła, należącej do Katowickiego Holdingu podkreśla, że strona społeczna wciąż nie zna szczegółów planu naprawczego.

Nie wiem, czy to jest dobre czy to jest złe. W każdym razie czekamy na pewne wiadomości bezpośrednie i myślę, że te wszystkie plany zostaną przedstawione bezpośrednio stronie społecznej zainteresowanej. Nie mogę więcej powiedzieć, bo nam bezpośrednio tego nie przedstawiono. Musimy bardzo ostrożnie podchodzić do deklaracji. Te decyzje są czasem ciężkie, ale po to jest stół i przy tym stole rozwiązuje się problemy. Myślę, że odniesiemy się do tych spraw, które zostaną przedstawione, ale bardzo pragmatycznie do nich podchodzimy i rozumiemy całą sytuację – mówi Krzysztof Urban.

Katowicki Holiding Węglowy należy do trzech największych spółek węglowych w Polsce. Zatrudnia ponad 14. tys. pracowników w  czterech kopalniach. W lutym bieżącego roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski szacował, że śląska spółka potrzebuje wsparcia finansowego na poziomie około 500 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl