fot. wikipedia.org

Powstanie nowy blok węglowy w elektrowni Ostrołęka?

Enea i Energa chcą współpracować przy budowie nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Wczoraj prezesi obu spółek podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Spółki przewidują, że budowa elektrowni potrwa około 60 miesięcy, a nakłady na realizację tej inwestycji wyniosą około 5,5-6 mln zł/MW.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę budowy. Zakończenie budowy zaplanowano na drugą połowę 2023 r.

Poseł PiS-u Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki mówi, że inwestycja ma kluczowe znaczenie zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i dla całego kraju.

Dla regionu ostrołęckiego oznacza to 2 tys. miejsc pracy i inwestycję rzędu 5-6 mld zł. Oznacza to bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo systemu energoelektrycznego szczególnie dla Polski północno-wschodniej, dlatego że Ostrołęka jest najbardziej na północny-wschód wysuniętym miejscem, w którym jest źródło wytwarzania energii elektrycznej. Dla regionu to jest absolutnie historyczna chwila. Po tym, jak na początku lat 70’ powstała w Ostrołęce elektrownia, miasto bardzo się zurbanizowało i region mocno się rozwinął. Teraz najwyższy czas na nową elektrownię

Energa podpisała także list intencyjny z Polską Grupą Górniczą dotyczący długoterminowych dostaw węgla kamiennego.

Firmy chcą podjąć współpracę w zakresie dostaw węgla kamiennego zarówno do planowanej, jak i istniejącej elektrowni w Ostrołęce.

 

RIRM

drukuj