Emeryci i renciści otrzymają w marcu wyższe świadczenia. Waloryzacja wyniesie 7 procent

Rekordowej waloryzacji towarzyszy podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz zapowiedź wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury. W przypadku najniższego świadczenia, jakie jest obecnie w Polsce, czyli 1251 zł brutto, wzrost wyniesie 90 złotych. Od każdego kolejnego tysiąca złotych będzie to kolejne 70 złotych.

W przypadku emerytury na poziomie 5 tys. złotych wzrost wyniesie 350 złotych. Ekonomista prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie  podkreśla, że sama waloryzacja nie rekompensuje emerytom rosnących kosztów życia.

Jak dodaje, realne dochody z tytułu emerytury Polaków zmalały. Emeryci i renciści już mocno odczuli skutki inflacji. Ceny wielu produktów w ciągu roku wzrosły o więcej niż 7 procent.

– Celem trzynastej i czternastej emerytury czy emerytury wolnej od podatku nie była walka z inflacją, a realne podniesienie dochodów emerytów. I tutaj efekt tych narzędzi rzeczywiście będzie w postaci neutralizacji zjawiska inflacji, natomiast cel był zupełnie inny – wyjaśnia prof. Wojciech Piontek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach. Między piątym a dwudziestym piątym dniem miesiąca. Wypłatę tzw. trzynastek zaplanowano na kwiecień, a tzw. czternastek na drugą połowę roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl