fot. twitter.com/RadioWarszawa

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych

Już wkrótce pracownicy mundurowi, którzy rozpoczęli pracę od 2013 roku, otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby przed ukończeniem 55 lat. To jedno z założeń przyjętego wczoraj przez rząd projektu ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych.

Projektowana ustawa stanowi rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu spraw wewnętrznych i administracji ze związkami zawodowymi.

Po zmianach funkcjonariusze służb zyskają też prawo do 100 proc. płatnych nadgodzin. Obecnie takie prawo przysługuje jedynie funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej.

Pozostałe służby mają niższe progi, a niektórzy w zamian za nadgodziny odbierają dni wolne – mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

– Dotychczas tylko niektóre służby, a spośród służb MSWiA tylko strażacy, mają odpłatne godziny ponadwymiarowe w wysokości 60 proc. ich wartości. Pozostałe służby nie mają tej możliwości. Funkcjonariuszom za czas ponadnormatywny jest oddawany czas wolny – rekompensata w postaci wolnego czasu. Nie zawsze jest możliwe przyznawanie czasu wolnego. Zresztą funkcjonariusze chcieliby, żeby było możliwe wypłacanie im ekwiwalentu pieniężnego za ten ponadnormatywny czas. I właśnie projekt ustawy w tej drugiej części przyznaje prawo do odpłatności w wymiarze 100 proc. wartości jednej godziny – wyjaśnia Jarosław Zieliński.

Niewykluczone, że projektem ustawy ws. m.in. emerytur policyjnych Sejm zajmie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Regulacje mają obowiązywać od 1 lipca br.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl