fot. PAP/Aleksander Koźmiński

E. Witek: Wartości i ideały „Solidarności” są uniwersalne

W Lubinie trwa konferencja pod hasłem: „Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40-lecia”. W wydarzeniu uczestniczy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W wystąpieniu inaugurującym wydarzenie polityk wskazała, że wartości i ideały, które niosła za sobą „Solidarność” w roku 1980 r., są uniwersalne. Elżbieta Witek zaznaczyła, że te wartości są wciąż żywe i bardzo ważne.

– Wtedy czuliśmy chyba bardziej niż dzisiaj wzajemną solidarność. Nie tylko tę związkową, ale ludzką solidarność. Wiedzieliśmy, że możemy na sobie polegać. Bardzo bym chciała, żeby właśnie ta ludzka solidarność znowu w nas się odrodziła. Żebyśmy przekazywali ją kolejnym pokoleniom, bo są dziś na sali ludzie, którzy tamtej solidarności roku 80. nie pamiętają, ale wciąż trzeba o tym przypominać. To jest wyjątkowy ruch, który dziś nie stracił niczego ze swojej ważności z roku 1980 – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek podkreśliła, że „warto było ponieść ofiarę” w latach 80., aby dziś „swobodnie wyrażać poglądy”. Elżbieta Witek zaznaczyła, że „żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, ale też w kraju, w którym są problemy.

Wskazała, że są nowe zagrożenia, które stają się początkiem wojny cywilizacyjnej i tutaj jest miejsce i rola do odegrania w tej wojnie cywilizacyjnej właśnie dla Solidarności i ludzi, którzy idee Solidarności w sobie wciąż noszą.

RIRM

drukuj