fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Witek: Wciąż pamiętamy o agresji Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r.

Wciąż pamiętamy o agresji sowieckiej Rosji na Polskę 17 września 1939 roku; blisko ćwierć miliona polskich żołnierzy wzięto do niewoli, wielu z nich stało się ofiarami sowieckiej zbrodni w Katyniu – napisała na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Wciąż pamiętamy o agresji Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939r. Blisko ćwierć miliona polskich żołnierzy, w tym kilkanaście tysięcy oficerów, wzięto do niewoli. Wielu z nich stało się ofiarami sowieckiej zbrodni w Katyniu. Cześć i Chwała Bohaterom!” – wskazała we wpisie marszałek Sejmu.

17 września 1939 władze ZSRR ogłosiły, że „państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć”, toteż traktaty między ZSRR a Polską tracą moc, a Armia Czerwona otrzymała rozkaz przekroczenia granicy i wzięcia „pod swą opiekę życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi”. O świcie 17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc pakt o nieagresji, sowieckie wojska wkroczyły do Polski.

W walkach z Armią Czerwoną zginęło blisko 2,5 tys. polskich żołnierzy. Do niewoli dostało się też 250 tys. Polaków. Napaść była wypełnieniem paktu Ribbentrop-Mołotow, której częścią był tajny protokół o podziale terytorium Polski pomiędzy mocarstwami. Ponad 200 tys. km kw. polskich terenów i 13 mln ich mieszkańców znalazło się pod władzą ZSRR. Wiosną 1940 roku zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni ponad 21,7 tys. polskich jeńców.

PAP

drukuj