fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Marszałek E. Witek w TV Trwam: Chcemy pewności, że jutro będzie tak samo bezpieczne, jak i dziś. Tego pilnujemy

Chcemy bezpiecznej przyszłości dla wszystkich Polaków, spokoju, szczęścia. Chcemy pewności, że jutro będzie tak samo bezpieczne, jak i dziś. Tego pilnujemy. Zrealizowaliśmy to, co obiecaliśmy Polakom. Nikogo nie wykluczyliśmy, a nasze programy kierowaliśmy do wszystkich – zaznaczyła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Już 15 października odbędą się wybory parlamentarne. W ostatnich dniach kampanii wyborczej marszałek Sejmu zwróciła uwagę na część programów, jakie Zjednoczona Prawica zrealizowała w trakcie prowadzenia rządów. Polityk wskazała przede wszystkim na kwestie poprawy bytu rodzin.

– Zrealizowaliśmy to, co obiecaliśmy Polakom. Najważniejsze jest przywrócenie godności rodzinom. W nich dostrzegliśmy wszystkich, m.in. poprzez programy: „500 plus”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, „Wyprawka szkolna”, „Mama 4 plus” czy „Maluch plus”. Wyrażamy też troskę o rodziców, czyli osoby pracujące. Jest wiele zmian w Kodeksie pracy. Wprowadziliśmy elastyczny czas pracy, znacząco podwyższyliśmy pensję minimalną. (…) Dziś mamy rynek pracownika. Kiedyś był to rynek pracodawcy. Dbamy także o seniorów i osoby niepełnosprawne. Obniżyliśmy wiek emerytalny, wprowadziliśmy 13. i 14. emeryturę, jest godna waloryzacja emerytur. (…) Skierowaliśmy także ogromne pieniądze do samorządów. Nikogo nie wykluczyliśmy. Programy kierowaliśmy do wszystkich. To tylko część tego, co zrobiliśmy – zaznaczyła Elżbieta Witek.

Przy okazji wyborów parlamentarnych odbędzie się także referendum, które krytykowane jest przez opozycję. Przeciwnicy tego rozwiązania przekonują, że działanie podejmowane przez rząd jest motywowane jedynie politycznie.

– Referendum jest niezwykle ważne. (…) Platforma Obywatelska nie przedstawiła swojego programu, a jedynie sto postulatów. Postulat, czyli „chcę, żeby ktoś coś zrealizował” (…) Nie zmieniamy swojej polityki. Bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą. Kwestie z referendum dotyczą wszystkich Polaków – powiedziała gość TV Trwam.

W referendum zawarte zostaną cztery kwestie – wieku emerytalnego, spółek Skarbu Państwa, zapory na granicy polsko-białoruskiej oraz przyjmowania nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Elżbieta Witek w szczególności odniosła się do ostatniej kwestii.

– Widzimy, co dzieje się w Europie Zachodniej. Szwecja wyprowadza wojsko na ulicę, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie z nielegalnymi migrantami. Od 2015 r. pokazujemy, czym jest prawdziwa solidarność i pomoc w wyniku wojny. Jeżeli jest wojna w Syrii, pomagamy na miejscu. Budujemy szpitale, szkoły, wysyłamy pomoc medyczną czy żywnościową. Angażujemy się od samego początku i robimy to cały czas. (…) Wśród osób atakujących Lampedusę 95 proc. stanowią młodzi mężczyźni. Nie ma tam kobiet i dzieci. To nie jest ucieczka przed wojną, tylko próba poprawienia sobie życia, ale nie pracą. Oni przyjeżdżają po socjal. My dbamy o bezpieczeństwo Polaków, ale przede wszystkim ludzi najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo, czyli kobiet i dzieci – zwróciła uwagę marszałek Sejmu.

– Chcemy bezpiecznej przyszłości dla wszystkich Polaków, spokoju, szczęścia. Chcemy pewności, że jutro będzie tak samo bezpieczne, jak i dziś. Tego pilnujemy. (…) Natomiast na Zachodzie są dzielnice, do których nawet policja boi się wejść – dodała.

W „Rozmowach niedokończonych” poruszono również kwestię spółek Skarbu Państwa. Polityk wskazała tutaj na wyprzedaż majątku narodowego, do jakiej doszło w 90. latach.

– Skończyło się to biedą, szczególnie na terenach popegeerowskich. Przez wiele lat było tam widoczne całkowite wykluczenie ludzi. Bieda, która miała twarz dziecka. To prawda. To było haniebne. Stąd pojawiła się kwestia spółek Skarbu Państwa – wyjaśniła Elżbieta Witek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl