PAP/Wojciech Olkuśnik

Marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym Rady Narodowej Słowacji. Wśród tematów rozmów m.in. sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, inicjatywa Trójmorza oraz współpraca w ramach grupy V4 – to tematy, które zostały poruszone podczas dzisiejszego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym Rady Narodowej Słowacji Borisem Kollarem.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta Borisa Kollara w Polsce. Miała ona się odbyć wcześniej, jednak kilkukrotnie przekładano ją z powodu pandemii.

Marszałek Sejmu przedstawiła słowackiemu politykowi sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Elżbieta Witek i Boris Kollar zgodzili się, że ochrona granicy to priorytet, bo jest ona także granicą Unii Europejskiej. Szef Rady Narodowej zadeklarował, że Słowacja jest gotowa pomóc Polsce i wysłać na granicę swoich funkcjonariuszy.

Marszałek Sejmu wskazała, że Polska i Słowacja zgadzają się co do tego, iż genezy obecnego kryzysu należy się doszukiwać w Moskwie.

– Kwestie bezpieczeństwa i tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy, czyli na granicy Unii Europejskiej były jednym z głównych punktów naszej rozmowy. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, jak działa nie tylko reżim Aleksandra Łukaszenki, ale przede wszystkim Władimir Putin, bo zgodziliśmy się oboje, że to jest inspirowane przez Rosję. Jako państwa, które przez kilkadziesiąt lat były w sowieckiej strefie wpływów, rozumiemy, co się dzieje. Znamy Rosjan, wiemy, co się może wydarzyć. Wiemy, że sytuacja jest niebezpieczna, dlatego traktujemy tę kwestię bardzo poważnie. Stąd była propozycja pana przewodniczącego (którą oczywiście przekażę Panu premierowi, bo to nie leży w moich kompetencjach), żeby – nawet symbolicznie, ale jednak – pokazać, że grupa V4 ma jednolite stanowisko: trzeba bronić granicy Unii Europejskiej – mówiła Elżbieta Witek.

Podczas spotkania podkreślono rolę Inicjatywy Trójmorza. Marszałek Sejmu zachęcała Słowację do włączenia się w Fundusz Trójmorza. Szefowie parlamentów Polski i Słowacji wskazali na wspólne interesy obu państw w kontekście polityki unijnej – Boris Kollar przyznał, że często decyzje podejmowane w Brukseli są niezrozumiałe dla Warszawy i Bratysławy. Elżbieta Witek i Boris Kollar zadeklarowali chęć pogłębiania współpracy Polski i Słowacji na poziomie parlamentów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj