fot. PAP/Jakub Kamiński

E. Chojna-Duch: Przyjęłam propozycję zostania sędzią TK

Przyjęłam propozycję PiS zostania sędzią Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że będzie strzegła zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w poniedziałek, że w piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch.3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

„Przyjęłam propozycję (PiS – PAP), i jako prawnik i nauczyciel akademicki, czuję się zaszczycona” – powiedziała w poniedziałek Chojna-Duch. Zapewniła, że jeśli parlament zaakceptuje jej kandydaturę, to będzie „strzegła zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa”.

„Jako specjalista od finansów publicznych będę dbała o interesy gospodarcze państwa. Zapewniam, że będę sędzią niezależnym w apolitycznym organie, podobnie jak przez sześć lat byłam w Radzie Polityki Pieniężnej” – podkreśliła.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która w latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli, od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej.

PAP

drukuj