fot. flickr.com

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który dziś obchodzimy, ma pokazać jak ważną rolę w rozwoju i edukacji najmłodszych odgrywa przedszkole.   Został on ustanowiony przez Sejm w 2013 r.

Idea święta przedszkolaków narodziła się w Łodzi, gdzie obchody odbywają się już od 2010 r.

Rodzice walczą od lat o to, by nie odbierano dzieciom edukacji przedszkolnej – podkreśla Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

– Edukacja przedszkolna jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Niestety rząd uwziął się, żeby oszczędzać na dzieciach, na dobrej jakości edukacji. Po raz pierwszy w historii mamy od września cały rocznik sześciolatków posłanych do szkoły. Są to dzieci, którym odebrano ten rok przedszkola. To bardzo niebezpieczne dla ich rozwoju. Chciałoby się, żeby to święto przedszkolaka wyglądało nie tak, że jeden dzień świętujemy, tylko żeby naprawdę edukacja przedszkolna była priorytetem, żeby była dofinansowana tą subwencja, o którą od wielu lat się upominamy. Edukacja przedszkolna ma ogromne znaczenie i ogromną wartość. To jest edukacja przez zabawę, czyli taka edukacja, jaką potrzebują dzieci w wieku 4-6 lat – mówi Elbanowski.   

Pomysłodawcy święta od początku zwracają uwagę, że termin obchodów – 20 września – nie jest przypadkowy. Jest to czas, gdy dzieci uczęszczające do przedszkola mają już za sobą okres adaptacyjny. W drugiej połowie września organizowane są również uroczyste pasowania na przedszkolaków.

RIRM

drukuj