Podlaskie: 14 mln zł dla samorządów i innych podmiotów z programu Maluch plus

14 mln zł trafi w tym roku do podlaskich samorządów i innych podmiotów w ramach programu Maluch plus. Ma powstać około 900 nowych miejsc m.in. w żłobkach. Wojewoda podlaski w czwartek podpisał umowy na dofinansowanie z władzami 11 miast i gmin.

„Wszystkie wnioski złożone w naszym województwie, zarówno przez samorządy, jak i podmioty niepubliczne, mogą być realizowane” – powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski podczas podpisywania umów z samorządami.

Przypominając założenia programu Maluch plus, mówił, że 14 mln zł, które w tym roku trafią do regionu na wsparcie tworzenia i funkcjonowania m.in. żłobków i klubów dziecięcych, to więcej niż suma pieniędzy na takie zadania realizowane od 2011 roku (było to łącznie 12 mln zł).

Jak wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku (PUW), w regionie złożono w tym roku oferty na 90 placówek i innych form opieki nad dziećmi, co ma dać prawie 900 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

„To daje skalę tego, jak polepszy się sytuacja w naszym województwie” – mówił Bohdan Paszkowski.

Dofinansowanie z programu Maluch plus otrzyma 13 samorządów w Podlaskiem. W dwóch – Mielniku i Sejnach – w ogóle nie było dotychczas żłobka ani klubu dziecięcego. Te dwie gminy utworzą w sumie 26 miejsc w żłobkach.

Dotację otrzymają również: Białystok, Siemiatycze, Augustów, Zambrów, Hajnówka, Suwałki, Łomża, Sokółka, Łapy, Choroszcz i Krasnopol.

Białystok już buduje na osiedlu Bacieczki żłobek na prawie 200 miejsc. Koszt tej inwestycji to niemal 6 mln zł, w tym 3,4 mln zł to dofinansowanie z Malucha plus. Placówka ma ruszyć do końca lutego 2019 roku. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że potrzeby są na tyle duże, iż miasto jest zainteresowane budową kolejnych żłobków.

Zastępca burmistrza Hajnówki Andrzej Skiepko wyraził w rozmowie z PAP zadowolenie, że jest taki program budżetowego wsparcia opieki nad najmłodszymi. W jego mieście będzie można zaadaptować budynek i utworzyć w nim ponad 70 miejsc w żłobku (dotychczas było tam tylko 16 takich miejsc). Dofinansowanie z Malucha plus to 732 tys. zł, gmina dokłada ponad 230 tys. złotych.

„Zapewni to zaspokojenie naszych potrzeb. Na pewno z korzyścią dla dzieci i rodziców” – powiedział Andrzej Skiepko.

Wojewoda przypominał, że program umożliwia dofinansowanie nie tylko inwestycji, ale także pobytu dziecka w placówce, co obniża koszty ponoszone przez rodziców. Według danych PUW, z tytułu obniżenia opłat (o 100-150 zł) rodzice w regionie zaoszczędzą w sumie około 2,5 mln złotych.

PAP/RIRM

drukuj