fot. gov.pl

Podlaskie: Straż Graniczna zatrzymała tira z przemytem ponad 300 tys. paczek papierosów

Ponad 300 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyła Straż Graniczna w ciężarówce zatrzymanej do kontroli w gminie Szypliszki, niedaleko granicy polsko-litewskiej. Ładunkiem miała być wełna mineralna. Podejrzany o przemyt kierowca trafił do aresztu.

Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych papierosów sięga 4,3 mln zł – poinformowała w piątek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Ciężarówka prowadzona przez 45-letniego Polaka została zatrzymana do kontroli drogowej w miejscowości Żubryn, ok. 20 km od polsko-litewskiej granicy. Zgodnie z dokumentami przewozowymi, ładunkiem miała być wełna mineralna. Pogranicznicy zdecydowali o konieczności szczegółowej kontroli; ich przypuszczenia okazały się trafne, bo w naczepie znaleźli papierosy z białoruskimi znakami akcyzy.

Rozładunek towaru zapakowanego w kartonowe pudła zajął kilka godzin. Po przeliczeniu kontrabandy okazało się, że w ciężarówce były 303 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. „Gdyby w tej ilości nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 7 mln zł” – dodała mjr Zdanowicz.

Po postawieniu zarzutów polski kierowca trafił do aresztu. Za tak duży przemyt grozi mu wysoka grzywna albo nawet do 3 lat więzienia. Jako dowód w sprawie zabezpieczono samochód ciężarowy wraz z naczepą, wart w sumie 100 tys. zł.

Jak wynika ze statystyk pograniczników, od początku tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili przemyt papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 29 mln zł. Największy w tym udział miała likwidacja pod Białymstokiem pod koniec lutego magazynu towaru z przemytu, gdzie zabezpieczyli ok. 785 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości 11 mln zł; zatrzymano wówczas cztery osoby.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl