fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Dziś mroźnie, lokalnie słabe opady śniegu  

IMGW informuje, że Europa północna i południowo-wschodnia jest w zasięgu niżów, a na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują układy wysokiego ciśnienia. Nad przeważającym obszarem kraju dominuje klin wyżu znad Francji, jedynie nad Pomorze nasuwa się skraj zatoki niżu znad Spitsbergenu. Przeważająca część kraju pozostaje w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko nad zachód napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Zeszłej nocy na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie było małe, miejscami umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże, okresami słabe opady śniegu, a na krańcach północno-zachodnich także marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

Temperatura w nocy wahała się między -19 a -14 st. C na południowym wschodzie, od -13 do -9 st. C w centrum, i od -9 do -5 st. C na zachodzie i północnym zachodzie oraz od -5 do -3 st. C nad morzem. W kotlinach sudeckich od -12 do -9 st. C, a w dolinach karpackich od -25 do -19 st. C. Wiatr na południowym wschodzie był słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach sięgał 60 km/h.

W niedzielę na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie umiarkowane i duże. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -12 st. C na wschodzie, -7, -5 st. C w centrum do -4, -3 st. C na zachodzie, nad morzem od -4 do -1 st. C, w dolinach górskich od -10 do -6 st. C. Wiatr w południowo zachodniej części kraju słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby, lokalnie umiarkowany, nad morzem porywisty, na wschodzie z kierunków północnych i zachodnich, na Pomorzu i wybrzeżu południowo-zachodni i południowy.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna -9 st. C. Wiatr słaby, północno zachodni.

PAP/RIRM

drukuj