fot. wkipedia.org

„Nasz Dziennik”: Wiedza Polaków o stanie wojennym – bardzo słaba

Okazuje się, że wiedza Polaków o stanie wojennym jest bardzo słaba. Próbuje temu zaradzić Instytut Pamięci Narodowej, uruchamiając specjalny portal edukacyjny poświęcony wydarzeniom sprzed ponad 30 lat – pisze „Nasz Dziennik”.

Przy okazji niedawnych obchodów 35. rocznicy wprowadzenia przez juntę Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego wykonane zostało badanie społeczne poświęcone wiedzy Polaków o stanie wojennym. Robiło je kilka ośrodków, ale wyniki były podobnie zatrważające.

Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków nie zna nawet daty ogłoszenia stanu wojennego. Jednocześnie 41 proc. badanych uznało, że decyzja o wprowadzeniu czołgów na ulice i podjęciu wojny z Narodem przez komunistów była słuszna, a tylko 35 proc. uważa ją za złą. Z kolei 24 proc. respondentów wstrzymało się od wydania oceny w tej sprawie.

Historycy wyniki te traktują jako efekt nie tylko propagandy prowadzonej stale w mediach po 1989 roku, gdzie wybielano działania Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i innych komunistycznych decydentów, ale także, jako skutek braku odpowiedniej edukacji historycznej społeczeństwa.

Próbuje temu zaradzić IPN, uruchamiając specjalny portal edukacyjny – www.13grudnia.81.pl. Można znaleźć w nim wiele ważnych informacji, dokumentów i innych materiałów.

PAP/RIRM

drukuj