Policja apeluje o ostrożność

Czas wzmożonego ruchu na drogach przez okres świąteczny. O ostrożność i rozwagę – jak co roku – apelują funkcjonariusze policji.

Jak wynika z policyjnych statystyk, przed rokiem – w okresie od 24 do 27 grudnia – na polskich drogach doszło do 229 wypadków. Zginęły 24 osoby, a 311 zostało rannych. Zatrzymano 1004 pijanych kierowców.

– Nawet najmniejsza dawka alkoholu, może wpłynąć negatywnie na naszą zdolność psychofizyczną, dlatego – jeżeli spożywamy alkohol – nie wsiadajmy za kierownicę. Tutaj również apelujemy do osób najbliższych, do rodziny, przyjaciół. Jeżeli widzą, że dana osoba, pije alkohol, a następnie bierze kluczyki i chce wsiąść do samochodu, zabierzmy mu te kluczyki, nie pozwólmy, aby wsiadł za tę kierownicę – apelowała podkomisarz Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Nad bezpieczeństwem podróżnych – jak co roku – czuwać będzie policja. Działania funkcjonariuszy nie zastąpią jednak rozwagi i rozsądku kierowców oraz innych uczestników ruchu. Aby zadbać o własne bezpieczeństwo, niezbędne jest dostosowanie prędkości pojazdu do warunków, jakie panują na drodze.

– Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy na drodze robi się ślisko, mokro, droga hamowania pojazdu jest znacznie wydłużona, dlatego należy o tym pamiętać, że jeżeli zahamujemy przy dużej prędkości, to ten samochód będzie się nam jeszcze na dość długą odległość toczył. Przy prędkości 50 km/h droga hamowania może na śliskiej drodze wynieść nawet 35 metrów – zaznaczyła podkomisarz Joanna Biel-Radwańska.

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Aby po zmroku byli oni widoczni dla kierowców, muszą zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Ostrożność jest także potrzebna w sytuacji, gdy na okres świąteczny opuszczamy nasze domy czy mieszkania. Jeśli nie stać nas na założenie alarmu czy drzwi antywłamaniowych, niezbędna może okazać się pomoc sąsiadów.

– Poprośmy kogoś z sąsiadów, osoby z rodziny, aby podeszła i zebrała np. pocztę lub jakieś ulotki spod naszych drzwi. Możemy również poprosić ich o wejście do mieszkania i zaświecenie światła. Wtedy będziemy sprawiać wrażenie, że w tym domu ktoś jest, a nie będzie mieszkanie opuszczone. To daje sygnał dla potencjalnego włamywacza, że w mieszkaniu ktoś faktycznie jest – mówi Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Poprzez liczne apele i działania edukacyjne policja – jak co roku – próbuje zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko na drogach, ale i w centrach handlowych. W trakcie przedświątecznych zakupów funkcjonariusze wielokrotnie informowali klientów, jak uniknąć kradzieży. Przełożenie portfela do wewnętrznej kieszeni kurtki czy trzymanie torebki w zasięgu wzroku – to rozwiązania niezbędne, aby uchronić się przed utratą wartościowych rzeczy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl