fot. Bogusław Nieznalski

39 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny

Dziś przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Była to decyzja, która miała zdławić nadzieje Polaków na wolny, niepodległy kraj.

13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski poinformował o powołaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Tym samym ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego na obszarze całego kraju.

Część historyków jest zdania, że decyzja komunistycznego reżimu była wymierzona w członków „Solidarności”. Już w noc poprzedzającą 13 grudnia dochodziło do pierwszych zatrzymań działaczy opozycji antykomunistycznej.

Po latach komuniści usprawiedliwiali decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego powołując się na planowaną interwencję wojsk radzieckich. Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wskazuje, że nie ma dowodów, które potwierdzałyby tę tezę.

– Po pierwsze, ten argument w ogóle niczego nie usprawiedliwia, o tym musimy pamiętać, bo to jest tak, że przywódca danego państwa występuje przeciwko własnemu narodowi aresztując obywateli, prześladuje ich, gdyż agresor zewnętrzny powie: jeśli ty tego nie zrobisz, to ja zrobię to jeszcze gorzej. Jeśli tak by działaby rządy, że pod szantażem występują przeciwko własnemu społeczeństwu, to byłby całkowity absurd. Z drugiej strony, ten argument nie znajduje potwierdzenia historycznego. Widać z dokumentów, że Sowieci nie chcieli interweniować, widać z dokumentów, że Sowieci naciskali na Jaruzelskiego, żeby wykonał ich wolę, czyli wprowadził stan wojenny – zaznacza prof. Mieczysław Ryba.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony 22 lipca 1983 r. Według danych IPN, w tym czasie śmierć poniosło prawie 100 osób, a 10 tys. zostało internowanych.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl