By Nieznany - "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów / z przedm. Władysława Andersa", Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3260890

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po 80 latach rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość

W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 80 lat temu, wiosną 1940 roku, kaci z NKWD, na polecenie sowieckich władz, zamordowali strzałem w tył głowy około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych.

Katyń – zbrodnia nieosądzona, zbrodnia zakłamana – po 80 latach rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość.

To symbol, bez którego nie można zrozumieć historii Polski – podkreśla w specjalnym przesłaniu prezydent Andrzej Duda.

„My Polacy zawsze będziemy pamiętać o Katyniu […] To symbol pamięci, przechowanej w polskich domach mimo pół wieku zniewolenia i fałszowania historii przez reżim komunistyczny […] Katyń to też symbol walki o prawdę, która zaczęła się wraz z odkryciem zbiorowych mogił […] Złóżmy zatem hołd pamięci ofiar pochowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni” -apelował Andrzej Duda, prezydent RP.

Hołd dla tych, którzy do końca, jak podkreślał premier – Mateusz Morawiecki walczyli o wolną Polskę.

Zbrodnia Katyńska spowodowała ciągle odczuwalną wyrwę w tkance naszego narodu. Jej celem było uniemożliwienie odrodzenia się niepodległego polskiego państwa. Bez wątpienia pragnieniem mordowanych było kontynuowanie ich dzieła – budowy silnej, bezpiecznej, zasobnej, podmiotowej Polski” – wskazał premier RP.

Przez wiele lat historia ofiar katyńskich była nieznana światu. Komunistyczna propaganda robiła dosłownie wszystko, aby polskie rodziny nigdy nie poznały prawdy. W szkolnych podręcznikach podawana była informacja, że za zbrodnie katyńską odpowiedzialni są Niemcy.  Dopiero 30 lat temu Rosja przyznała się do winy.

– Gdybyśmy mieli dostęp do tych dokumentów, do dokumentów NKWD, moglibyśmy poznać pełną prawdę na temat zbrodni katyńskiej bo o niej nie wiemy wszystkiego – podkreślił dr. Leszek Pietrzak, historyk.

Nie znamy wciąż wszystkich, którzy stali za tą zbrodnią. Jak wskazał historyk dr Marcin Paluch z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie nie znamy także wszystkich miejsc, w których byli mordowani polscy bohaterowie.

– Rozstrzeliwano również w bunkrach linii Stalina, a może jeszcze w innych miejscach. O tym nadal nie wiemy. Tak, jak żądamy od Białorusinów danych z listy białoruskiej, z Ukrainy jest troszeczkę łatwiej, a może tych oficerów czy w ogóle naszych żołnierzy po kampanii 1939 roku, zostało zamordowanych jeszcze więcej – mówił historyk.  

Dlatego jako naród powinniśmy dopominać się o sprawiedliwość i troszczyć się  o to, by historia polskich bohaterów nie została nigdy zapomniana – podkreślał minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Prawda o Katyniu musi być fundamentem Polski wolnej. Polski pamiętającej, bo to dzięki pamięci przetrwaliśmy jako naród, również dzięki pamięci o zbrodni katyńskiej – wskazał min. Jan Józef Kasprzyk.

Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało blisko 22 tysiące polskich obywateli. Ofiarami tego ludobójstwa nie byli tylko oficerowie wojska polskiego. Byli to także urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy i duchowni.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl