fot. https://twitter.com/pisorgpl

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. A. Melak: Zbrodnia katyńska dokonana na elicie narodu polskiego do dziś jest przez Rosję negowana, nieosądzona, nieukarana

Obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W całym kraju odbędą się obchody 84. rocznicy zbrodni dokonanej przez sowietów na polskich jeńcach w Katyniu.

Słowo „Katyń” w polskiej świadomości  rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia. Katyń, Miednoje,  Ostaszkowo, Bykownia i Piatichatki – to miejsca kaźni elity narodu polskiego.

– Straszliwa zbrodnia dokonana na polskich oficerach. Zbrodnia, która zdecydowała de facto o kształcie Polski  powojennej, bowiem ci, którzy zostali zamordowani, nie mogli kształtować Polski powojennej – nie tylko nie mogli walczyć o Polskę w czasie II wojny światowej, bo zostali zgładzeni, ale nie mogli też tworzyć tej Polski powojennej. Zabrakło polskiej inteligencji tych oficerów, którzy zostali przez sowietów zamordowani, a w ich miejsce kształtowano tych, którzy byli oddani Moskwie jako oficerowie – mówił dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

W Bazylice Św. Krzyża w Warszawie o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po Eucharystii w Kaplicy Katyńskiej zostaną złożone kwiaty. Uroczystość uświetni występ chóru reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Prezes Komitetu Katyńskiego, Andrzej Melak, powiedział, że o tej rocznicy powinien pamiętać każdy Polak.

– Zbrodnia katyńska dokonana na elicie narodu polskiego do dziś jest przez Rosję negowana, nieosądzona, nieukarana. Tymczasem wiele wydarzeń historycznych ma zniknąć z programów szkolnych. W związku z tym obowiązkiem każdego obywatela jest przekazywanie informacji o tej zbrodni i utrwalenie jej w pamięci – wskazał Andrzej Melak.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało ponad 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. Zbrodnia katyńska nigdy miała nie być ujawniona, ale w kwietniu 1943 roku w lesie koło Smoleńska Niemcy odkryli zbiorowe  groby,  w których spoczywały ciała polskich oficerów. Niemcy w obecności przedstawicieli Czerwonego Krzyża przeprowadzili ekshumację.  Sporządzona wtedy dokumentacja trafiła do Polski i była szczególnie ważna dla ujawnienia prawdy o sowieckiej zbrodni na polskich jeńcach. Dla komunistów, którzy od lata 1944 roku przejmowali władzę na ziemiach polskich, dokumenty te były bardzo niebezpieczne. Sowiecka propaganda próbowała zakłamywać historię – rozpowszechniając kłamstwo, że zbrodni dokonali Niemcy. Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło, że polscy jeńcy byli zatrudnieni na robotach budowlanych. Mieli wpaść w ręce niemieckich katów faszystowskich po wycofaniu się wojsk sowieckich. Tak narodziło się kłamstwo katyńskie. Do zbrodni Rosjanie przyznali się dopiero w 1990 roku.

– Zbrodnia dotknęła 55 proc. kadry oficerskiej Wojska Polskiego. Zamordowani byli elitą polskiego narodu – wielu profesorów, nauczycieli, naukowców, aktorów, sportowców, ponad 700 pilotów, około 1100 leśników i wiele innych zawodów, które były potrzebne po 1945 roku. Niemcy i Rosjanie dokonali ludobójstwa na Polakach w sposób uzgodniony, systematyczny i wyrachowany. Niemcy zamordowali ponad 70 tys. polskiej inteligencji, Rosjanie natomiast ponad 22 tys. oficerów. (…) Pamięć o nich musi trwać. O tym zapomnieć nie powinniśmy, czego uczył nas zarówno św. Jan Paweł II, jak i ks. kard Stefan Wyszyński – zaznaczył prezes Komitetu Katyńskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 roku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl