Dziękczynienie w Rodzinie już w sobotę

Już za kilka dni, w najbliższą sobotę, do Torunia przybędą pielgrzymi z całej Polski, a nawet spoza jej granic, by wspólnie dziękować za dar, jakim jest Rodzina Radia Maryja. Organizowane już po raz 11. Dziękczynienie w Rodzinie odbędzie się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji toruńskiej ks. bp. Wiesława Śmigla, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Przygotowania do corocznego Dziękczynienia w Rodzinie nabierają tempa. Pani Krystyna Tubek, przewodnicząca Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii pw. św. Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu, od lat zajmuje się organizacją pielgrzymek do Torunia i nie tylko. [czytaj więcej]

– Prowadzenie pielgrzymek z takim zespołem, jak koła przyjaciół, to sama przyjemność. Nie wracam zmęczona, wręcz odwrotnie, zdawało mi się zawsze, że mogę góry przenosić. Bo ta atmosfera, jaka jest w autobusie, modlitwy, wymiana uprzejmości, czasami zabieraliśmy osoby niepełnosprawne, opieka nad nimi to jest po prostu Ewangelia przeniesiona w życie – mówi.

Każda pielgrzymka, każde spotkanie w Rodzinie Radia Maryja jest czymś wyjątkowym – akcentuje Elżbieta Kluk z Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu, która obecna jest na każdym dziękczynieniu w Rodzinie – już od 11 lat. 

– Jestem szczęśliwa, że mam możliwość jechania i spotkania się z Rodziną Radia Maryja, bo to jest tak, jak jedna rodzina, jesteśmy w komplecie. Przepiękne są te spotkania, siedzi się cały dzień i jeszcze nie chce się odjeżdżać. Śpiewy, występy, Msza uroczysta, różaniec – coś wspaniałego! – podkreśla.

Program, jak co roku, jest bardzo bogaty. O 10.45  w amfiteatrze na scenie nad wodą wystąpią zespoły dziecięce i młodzieżowe, które wygrały Festiwal Dzieci i Młodzieży organizowany przez Fundację Nasza Przyszłość z 1% podatku. W południe w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji toruńskiej ks. bp. Wiesława Śmigla sprawowana będzie uroczysta Msza św. Po Eucharystii odbędzie się krótki koncert organowy, a po nim dalsza część koncertów. Wystąpią między innymi: Jacek Silski, Agnieszka Sokolnicka & Voytek Soko, Reprezentacyjna  Orkiestra Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. 

– Cały rok trzeba czekać na to, aż za długo – zaznacza Elżbieta Kluk.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na uczestników dziękczynienia będą czekały stoiska z bogatą i zdrową ofertą kulinarną. Na parkingu przy sanktuarium – w „Miasteczku zdrowia” – zostaną przeprowadzone bezpłatne konsultacje medyczne ze specjalistami z zakresu onkologii, chorób serca i cukrzycy. Wszystkim zainteresowanym przypominamy o zabraniu ze sobą dowodów osobistych. Na najmłodszych będzie czekał sportowy plac zabaw przygotowany przez Centralny Ośrodek Sportu  oraz miasteczko Państwowej Straży Pożarnej. Swoje stoisko przygotują także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

– To wszystko w tym trudnym dzisiejszym życiu i w położeniu Polski, gdzie jest dużo stresujących wydarzeń, jest to po prostu bardzo kojące i to dodaje nam dużo sił do życia – wskazuje Krystyna Tubek.

Na koniec jeszcze informacja dla mieszkańców Torunia, którzy zechcą uczestniczyć w sobotnim spotkaniu. Specjalnie oznakowane bezpłatne autobusy będą kursowały z centrum miasta do Portu Drzewnego i z powrotem. Szczegółowy rozkład dostępny jest na portalu: radiomaryja.pl oraz na stronie Urzędu Miasta Torunia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj