fot. PAP/EPA

Dyskusja wokół neutralności klimatycznej UE. Polska może zablokować obecne zapisy

Polska może ponownie zablokować zapisy o neutralności klimatycznej, które znalazły się w projekcie konkluzji na najbliższy szczyt Rady Europejskiej. Rząd chce mieć gwarancję, że polityka klimatyczna Unii nie uderzy w naszą gospodarkę.

Szczyt Rady Europejskiej rozpoczyna się w czwartek. Nowy przewodniczący Charles Michel chce, by państwa przyjęły zobowiązanie o neutralności klimatycznej. To w Brukseli wcale nie nowy temat. Pojawił się już wcześniej. Ale wtedy na przeszkodzie stanęła Polska.

– Dopiero sprzeciw Polski w czerwcu otworzył pole negocjacyjne, by szukać poważnego porozumienia z Polską w tej sprawie – mówi minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Warszawa chce mieć gwarancję, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie będzie realizowana w sposób szkodliwy i ryzykowny dla polskiej gospodarki. Polska docenia starania Komisji Europejskiej. Zwłaszcza propozycję utworzenia specjalnego funduszu dla sprawiedliwej transformacji. To jednak nie wystarczy – mówi minister ds. europejskich Konrad Szymański.

– Potrzebujemy więcej detali. To nie jest tylko kwestia okrągłej sumy. To jest kwestia ułożenia architektury, instrumentów finansowych w taki sposób, aby ona była atrakcyjna dla polskich beneficjentów, dla polskiej gospodarki – podkreśla Konrad Szymański.

Dlatego do porozumienia wciąż daleko. Polska zgłosiła już teraz zestaw poprawek do projektu konkluzji, jakie mają być przyjęte na szczycie w Brukseli.

– Głównie odnoszących się do kwestii mechanizmów kompensacyjnych, ale również odnoszących się do roli Rady Europejskiej w przyszłości – wskazuje minister ds. europejskich.

Na szczycie w Brukseli Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl