PAP/Piotr Polak

Druga rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

30 września przypada druga rocznica śmierci założyciela „Solidarności Walczącej”, śp. Kornela Morawieckiego. Z tej okazji w Warszawie zorganizowano uroczystości upamiętniające postać polityka.

W intencji Kornela Morawieckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie / o godz. 16.00 sprawowana była Msza św. polowa. Po niej złożone zostały kwiaty przed tablicą upamiętniającą założyciela „Solidarności Walczącej”. Zaplanowano też plenerową projekcję filmu „Kornel”.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn, podkreśla, że śp. Kornel Morawiecki był kluczową postacią w walce o wolność w czasie stanu wojennego.

– To jedna z wybitniejszych postaci wpisująca się w trudne polskie dzieje współczesnej historii i procesu doprowadzającego nas do niepodległości. Kornel Morawiecki pozostawał twardy w swoich przekonaniach, nie wchodząc w próby poszukiwania dialogu z marksistami. Najważniejszy czas jego życiorysu to stworzenie ruchu „Solidarności Walczącej” po wybuchu stanu wojennego – mówi prof. Jan Żaryn.

„Solidarność Walcząca” / była najbardziej radykalną organizacją wyrosłą w podziemiu po zniszczeniu przez władze komunistyczne legalnego ruchu „Solidarności”.  Jej działacze nawiązywali do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Warto przypomnieć, że synem Kornela Morawieckiego jest obecny premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj