fot. twitter.com

Ks. abp M. Jędraszewski: Kornel Morawiecki podjął trud, aby nieść Polskę jak żagiew

Kornel Morawiecki podjął osobisty trud, aby nieść Polskę jak żagiew, jak płomienie. Był nieustannie zatroskany, aby ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół – powiedział metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej przywódcy „Solidarności Walczącej”.

W homilii wygłoszonej w sobotę w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Kornela Morawieckiego „od pierwszych dni życia niosła Polska patriotyczna, walcząca”.

Nawiązał do słów, którymi w listopadzie 2015 r. jako marszałek senior Kornel Morawiecki rozpoczął swe wystąpienie na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji: „niesiemy Ciebie Polsko jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniesiemy?”.

„To on podjął osobisty, w pełni świadomy trud, aby ją nieść jak żagiew, jak płomienie. Był przy tym nieustannie zatroskany o to, aby ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół, a jej płomienie nie utraciły swego blasku” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że „z tego zatroskania” zrodził się udział Kornela Morawieckiego jako młodego pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego w strajkach studenckich w marcu 1968 r., a następnie w protestach przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu tego roku oraz przeciwko brutalnej interwencji milicji i wojska podczas strajków na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.

Nawiązując do dalszej opozycyjnej działalności Kornela Morawieckiego w czasach PRL przypomniał, że w 1982 r. założył on „Solidarność Walczącą”, a za swoją postawę płacił koniecznością ciągłego ukrywania się przed komunistyczną władzą, a potem aresztowaniem i opuszczeniem kraju.

„Za to płacili także jego najbliżsi, pozbawieni na co dzień, na co dzień doświadczanej bliskości męża i ojca” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Zaznaczył, że Kornel Morawiecki był często „nie do końca rozumiany, dla wielu zbyt radykalny”, a „w kolejnych wyborach już po 1989 r. przez rodaków kilkakrotnie odrzucany”.

Ale ostatecznie – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski – to właśnie Kornelowi Morawieckiemu „jako posłowi na Sejm VIII kadencji przypadł zaszczyt, by jako marszałek senior uroczyście otworzyć jego obrady i móc wtedy stwierdzić po latach: +Donieśliśmy Polskę do naszych dni+”.

PAP

drukuj