Wręczono medale „Pro Patria”

W warszawskim Muzeum Pragi wręczono medale „Pro Patria”. To przyznawane od 2011 r. odznaczenie stanowi wyraz wdzięczności za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. marszałek senior Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”.

Ta nagroda ma wymiar spajania pokoleń, które choć różnią się wiekiem, wspólnie chcą dbać o niepodległość Polski – wskazał podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Naród wtedy będzie trwał, jeżeli sztandar niepodległości przekazywany będzie z pokolenia na pokolenie. Polsce udało się dlatego, że pokolenie „Solidarności” czerpało siłę i moc z pokolenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Polsce uda się odnieść sukces, jeżeli współczesne pokolenie ten sam sztandar niepodległości przeniesie w następne czasy, we współczesność i przyszłość. Naród to jest wielki łańcuch pokoleń i każde ogniwo tego łańcucha jest niezmiernie ważne – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Przyznanie medali „Pro Patria” wpisuje się w obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

RIRM

drukuj