fot. pixabay.com

Do Włoch nadciąga Cerber – antycyklon afrykański, który przyniesie dotkliwe upały sięgające nawet 45 st. C

Nad niemal całe Włochy nadchodzi fala szczególnie dotkliwych upałów z temperaturami sięgającymi 45 st. C. To będzie efekt nowego i potężnego tzw. antycyklonu afrykańskiego, który z całą siłą uderzy w najbliższych dniach – zapowiadają meteorolodzy. Antycyklonowi nadano imię Cerber, czyli trzygłowego psa z mitologii greckiej.

Według prognoz na wielu obszarach kraju należy spodziewać się około 40-stopniowych upałów. Gorąco będzie także na nieco chłodniejszej zwykle północy, ale ta część będzie dalej pod wpływem niestabilnych prądów znad Atlantyku, które mogą przynieść gwałtowne burze i gradobicia.

Afrykański antycyklon, czyli rodzaj cyrkulacji powietrznej, będzie dawać się we znaki począwszy od piątku, a następnie, jak ostrzegają synoptycy, dosłownie „rozpali” wszystkie regiony Włoch, zwłaszcza te znajdujące się na południu. W weekend temperatury na Sardynii wahać się będą od 40 do 45 st. C.

Nieco chłodniej będzie w Toskanii i w stołecznym regionie Lacjum, gdzie temperatury sięgną 36-37 st. C.

„Cerber będzie potężny” – podkreślają meteorolodzy.

Jak wyjaśniają, będzie on silniejszy od poprzedniego takiego zjawiska z początku lata, które nazwano Scypion. Meteorolodzy zaznaczają, że nazwa Cerber jest w tym przypadku wyjątkowo adekwatna.

„To potwór z trzema głowami opisany przez Dantego w <<Boskiej komedii>>. Antycyklon ten rozprowadzi afrykański żar do trzech różnych stref Włoch, symbolizując trzy głowy Cerbera” – dodają eksperci.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl