fot. Faye Minter, Suffolk County Council Archaeology Service

We włoskim Como odkryto skarb: 300 rzymskich złotych monet

300 rzymskich złotych monet , pochodzących prawdopodobnie z IV wieku, znaleziono w mieście Como na północy Włoch. To prawdziwy skarb, który jest wart miliony – oceniają archeolodzy.

Doskonale zachowane monety ze złotego kruszcu znajdowały się w kamiennej amforze, która była umiejscowiona w ziemi na głębokości około metra. Została znaleziona podczas prac archeologicznych na terenie budowy w miejscu dawnego teatru, a wcześniej klasztoru w centrum miasta. Znaleziskiem zajął się urząd ochrony nad zabytkami, który wstrzymał prowadzone tam roboty budowlane.

To może być jeden z najważniejszych rzymskich skarbów” – powiedział prezes stowarzyszenia archeologicznego z Como, Giancarlo Frigerio.

Wyjaśnił, że na terenie, gdzie odkryto złote monety stały w czasach Cesarstwa Rzymskiego domy arystokracji.

Amfora została przypuszczalnie ukryta między murami domu na wypadek włamania, zapewne podczas najazdów” – dodał Giancarlo Frigerio.

Minister kultury Włoch Alberto Bonisoli podkreślił: „Nie znamy jeszcze szczegółów znaczenia historycznego i kulturowego tego znaleziska, ale obszar ten jest prawdziwym skarbem dla naszej archeologii”.

To odkrycie napełnia mnie dumą” – zapewnił.

 

PAP/RIRM

drukuj