fot. PAP/Tomasz Gzell

Do Sejmu trafi projekt ustawy o testowaniu pracowników w kierunku SARS-CoV-2. M. Kałużny: Nie powinniśmy przymuszać do takich działań

W najbliższych dniach do Sejmu powinien trafić projekt ustawy o testowaniu pracowników w kierunku SARS-CoV-2. Poinformował o tym Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Przygotowywane przepisy zakładają, że przedsiębiorca będzie mógł oczekiwać od osoby zatrudnionej wyniku testu na COVID-19. Testowanie dotyczyłoby tylko tych pracowników, którzy nie przyjęli preparatu przeciw COVID-19.

Wiceminister Waldemar Kraska wyjaśnił, że będą to bezpłatne testy antygenowe, które szybko pokażą, czy dana osoba jest zakażona, czy też nie. Dodał, że trwają jeszcze dyskusje co do częstotliwości testowania.

Wątpliwości dotyczące projektu ma poseł Mariusz Kałużny, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, który zaznaczył, że rząd nie powinien wprowadzać tego typu rozwiązań.

– Nie powinniśmy przymuszać do takich działań zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jestem zwolennikiem promowania dobrych zachowań, a nie przymuszania. Człowiek ma wolność i wolną wolę i sam jest w stanie wyciągać odpowiednie wnioski. Oczywiście dzisiaj w tej wielkiej machinie dezinformacji i propagandy coraz  trudniej jest to robić, jednak wydaje mi się, że zmuszanie w tym zakresie i wprowadzanie podziału w społeczeństwie przyniesie więcej negatywnych skutków niż korzyści. Polsce potrzebna jest dziś jedność, zwłaszcza w okresie pandemii, bieżących wyzwań, szerzącej się laicyzacji i działań Unii Europejskiej – powiedział polityk.

Poseł Mariusz Kałużny zaznaczył również, że kluczową kwestią w obecnych czasach jest usprawnienie systemu zdrowia, by każdy obywatel miał dostęp do świadczeń medycznych. Polityk Solidarnej Polski dodał, że należy pamiętać także o osobach, które chorują na inne choroby niż COVID-19.

RIRM

drukuj