Do 19 marca można zgłaszać kandydatury w ramach nowej procedury wyboru RPO. PiS może zaproponować na tę funkcję posła B. Wróblewskiego
Rusza na nowo procedura wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Do 19 marca można zgłaszać kandydatury na to stanowisko. Według nieoficjalnych informacji Prawo i Sprawiedliwość wystawi posła Bartłomieja Wróblewskiego.
O stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich powalczą co najmniej trzy osoby. Kandydatem Lewicy będzie prawdopodobnie Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.
Prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, uważa, że obecnie urząd RPO nie do końca spełnia swoją rolę i staje się coraz bardziej upolityczniony.
– Rzecznicy mają ambicje polityczne i traktują swój urząd jako odskocznię do kariery politycznej albo element walki politycznej. W takiej sytuacji widzimy, że ten urząd nie spełnia do końca swojej funkcji. Chciałoby się, żeby był to człowiek, który swoimi kompetencjami gwarantuje prawa obywatelskie ludziom tam, gdzie te prawa mogą być zagrożone – ocenia prof. Arkadiusz Jabłoński.
Poprzednia procedura powoływania nowego RPO zakończyła się niepowodzeniem. Senat odrzucił wybranego przez Sejm Piotra Wawrzyka, obecnego szefa MSZ. Urząd rzecznika nadal sprawuje Adam Bondnar. Jego kadencja zakończyła się 9 września. Będzie on pełnił swoją funkcję do momentu wyboru nowego kandydata.
Posłowie PiS zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o usunięcie Adama Bodnara z tej funkcji. Rozprawa w tej sprawie miała się odbyć dziś, jednak została odroczona na 25 marca.
RIRM