fot. twitter.com/MF_GOV_PL

Polska i Słowacja podpisały umowę współpracy w sprawie informacji dot. podatku VAT

W Warszawie podpisano dziś umowę w sprawie automatycznego wymieniania informacji dotyczących podatku VAT pomiędzy Polską i Słowacją. Oba państwa uzyskają narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami w zakresie VAT.

Z ramienia Polski podpis pod umową w sprawie automatycznego wymieniania informacji dot. VAT ze Słowacją złożył minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński.

Rząd w Warszawie w ciągu ostatnich lat skutecznie walczy z mafiami VAT-owskimi. Świadczy o tym znaczne zmniejszenie luki VAT.

– Jeszcze w 2015 roku luka VAT była na poziomie 24,7 proc., a już w 2019 roku była na poziomie 9,7 proc., więc w ciągu kilku lat udało się obniżyć lukę o prawie 15 proc. Jest to ewenement w Unii Europejskiej. Zrobiliśmy to poprzez wdrożenie różnych mechanizmów, których konsekwencje były bardzo poważne w stosunku do osób próbujących oszukiwać na podatku VAT. Ponadto wdrożyliśmy dodatkowy system pozwalający na mierzenie płatności i faktur – powiedział minister Tadeusz Kościński.

Polsko-słowacka umowa wejdzie w życie 1 czerwca tego roku. Automatyczna wymiana informacji rozpocznie się dwa miesiące później.

To nie pierwsza tego rodzaju umowa, gdyż Polska podpisała w ubiegłym roku z Ukrainą deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl