Zmieniony projekt ustawy o hipermarketach już wkrótce

W najbliższych dniach poznamy zmieniony projekt ustawy o hipermarketach. Minister finansów Paweł Szałamacha poinformował o tym podczas obrad Rady Dialogu Społecznego.

Powodem zmian jest m.in. negatywne stanowisko Komisji Europejskiej o proponowanej stawce progresywnej, a także sprzeciw dużej części handlowców dot. kwestii kwoty wolnej od podatku oraz franczyzy.

Podczas obrad Rada Dialogu Społecznego nie ustosunkowała się formalnie do obecnego projektu ustawy. Mateusz Szymański, sekretarz Prezydium RDS z ramienia „Solidarności” podkreśla, że debata nad projektem została wywołana przez partnerów społecznych.

– Wcześniej Ministerstwo nie przekazało nam go do konsultacji. Po tym, gdy trafił do konsultacji, prezydium Rady zdecydowało się przekazać go do zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Zespół zajął się tym projektem, natomiast nie udało się partnerom społecznym wypracować wspólnego stanowiska. Przewodniczący tego zespołu, pan Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP przekazał taką informację prezydium Rady. Prezydium Rady zdecydowało, że zdejmie ten punkt z dzisiejszego posiedzenia plenarnego. W związku z tym, że stanowiska zespołu nie udało się wypracować, zaprosiliśmy na posiedzenie pana ministra Szałamachę. Minister przedstawił nam informację na temat tego, co dzieje się z projektem. Okazuje się, że będzie dopracowywany nowy projekt, który zgodnie z obietnicą pana ministra trafi do Rady Dialogu Społecznego do konsultacji – powiedział Mateusz Szymański.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów budzi sprzeciw części środowisk kupców i związkowców.

Handlowcy podnoszą, że proponowane rozwiązania będą premiować zagraniczne sieci kosztem małych i średnich polskich firm handlowych. Postulują m.in. wyłączenie zapisów o franczyzie, pobieranie podatku od przedsiębiorstw wg NIP-u, a także zastosowanie dla małych i średnich sklepów stawkę podatku nie wyższą niż 0,3 proc.

RIRM

drukuj