Debata nad budową elektrowni jądrowej w Polsce

Na temat budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej debatuje dziś Rządowy Zespół ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. Spotkanie rozpoczęło się przed południem w Ministerstwie Gospodarki.

PGE już od dłuższego czasu utrzymuje, że nie wycofuje się z budowy elektrowni. Wątpliwości firmy budzi jedynie fakt, czy rząd wesprze tę inwestycję. Dzisiejsze spotkanie ma być przełomowe.

Rząd nie przedstawia żadnych analiz gospodarczych. Uzależnia Polskę od obcych technologii, obcych źródeł energii czy otworzenie naszego kraju na odpady jądrowe – zwraca uwagę poseł Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Rząd z pełną premedytacją i konsekwencją stara się realizować budowę elektrowni jądrowej nie przedstawiając żadnych analiz gospodarczych. Strategia obecnego rządu to jest nic innego jak uzależnianie Polski od obcych technologii, jak uzależnianie Polski od obcych źródeł energii, od paliwa jądrowego jako tworzenie Polski na odpady jądrowe, co jest również niezwykle istotne. A więc tych analiz gospodarczych nie ma i rząd widocznie działa na polecenie kogoś z zewnątrz, po to, żeby zniszczyć Polską gospodarkę – zauważył poseł Jan Szyszko.

To co robi polski rząd to niszczenie naszej gospodarki – akcentuje poseł Jan Szyszko i dodaje, że to zdrada polskiej Racji Stanu.

– Polska jest unikatowym krajem pod względem zasobów energetycznych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, jak zasoby geotermalne, gaz łupkowy i na bazie tych zasobów powinniśmy budować swoją strategię. To co robi rząd, określam jako zdradę polskiej Racji Stanu, jako niszczenie polskiej gospodarki – dodał poseł Jan Szyszko.

Pierwsza elektrownia miałaby powstać w Polsce najwcześniej w roku 2023.

Zdaniem szefa PGE potrzeba jednak do tego wsparcia finansowego rządu. Termin realizacji budowy był już kilkukrotnie przesuwany.

W dokumencie Ministerstwa Gospodarki z lipca bieżącego roku czytamy, że „wybór technologii oraz inwestora zagranicznego ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech lat, a fizyczne rozpoczęcie budowy w 2016 roku”. Koszt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to około 40 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl