PiS chce referendum ws. budowy elektrowni jądrowych

Prawo i Sprawiedliwość domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Klub PiS przedstawił wniosek w sprawie referendum, który dziś ma zostać złożony w Sejmie.

Poseł Mariusz Błaszczak, szef KP PiS akcentował, że w Polsce podstawowym źródłem energetycznym jest węgiel brunatny i kamienny, którego mamy największe zasoby. Dodał jednak, że PiS negatywnie „podchodzi do prób natychmiastowego zastąpienia węgla energetyką jądrową, bo tak można odczytać pewne postulaty, poczynania ze strony wielkiego kapitału, czy też pewnych środowisk działających w naszym kraju”.

– Ta sprawa powinna być rozstrzygnięta przez naród. W naszym kraju podstawowym źródłem energetycznym jest węgiel brunatny i węgiel kamienny. Tak będzie przez lata. Uważamy, że tak być powinno ze względu na to, że mamy największe zasoby węgla brunatnego i węgla kamiennego. Polska energetyka jest przystosowana i oparta właśnie o wykorzystanie tego surowca, jest to najtańszy surowiec dla nas, a więc negatywnie podchodzimy do prób natychmiastowego zastąpienia węgla energetyką jądrową. Energetyka jądrowa niesie z sobą zagrożenia. Opinia publiczna powinna być zapoznana ze wszystkimi aspektami tej sprawy – zarówno z korzyściami ale także i zagrożeniami związanymi z tą formą pozyskiwania źródeł energetycznych – podkreśla poseł Mariusz Błaszczak.

Prof. Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska przypomniał o potrzebie dywersyfikacji źródeł energii służącej bezpieczeństwu energetycznemu państwa.

– Polska jest rzeczywiście niezwykle bogata pod względem tradycyjnych zasobów energetycznych. Polska to również kraj, który posiada bogate zasoby geotermalne. Jeden otwór geotermalny w Toruniu to potencjalnie ponad 700 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę, a więc jesteśmy krajem unikatowym. Równocześnie uważamy, że bezpieczeństwo energetyczne państwa wymaga dywersyfikacji źródeł energii i na pewno jednym ze źródeł takiej energii jest energetyka jądrowa. Tutaj w odróżnieniu od PO i PSL, uważamy że taka decyzja powinna być podjęta po pierwsze na bazie dokładnych analiz gospodarczych oraz na bazie dokładnych analiz ekonomicznych. Z drugiej strony w tej sprawie powinno wypowiedzieć się jednak społeczeństwo – stwierdza poseł Jan Szyszko.

Pis odnosi się negatywnie  do prób zastąpienia węgla energetyką jądrową. Polska ma największe zasoby węgla kamiennego oraz węgla brunatnego, dlatego powinna wykorzystać ten potencjał. Mariusz Błaszczak i Jan Szyszko twierdzą, że głos w tej sprawie powinno zabrać społeczeństwo.

RIRM

drukuj