Sondaż: PiS z dwukrotną przewagą nad PO

Najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. daje partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielną większość i dwukrotną przewagę nad drugą Platformą Obywatelską.

Według badania, PiS popiera 42,8 proc. Polaków, na PO chce głosować 22,2 proc. osób. Trzeci wybór to Kukiz’15, który w sondażu uzyskał 9,1 proc. poparcia. Próg wyborczy z wynikiem poniżej 8,5 proc. przekroczyłyby też Nowoczesna, PSL i SLD.

To w przełożeniu na mandaty sejmowe oznaczałoby dla PiS 248 miejsc w Sejmie, a to pozwoliłoby tej partii na samodzielną większość.

Przedstawiciele partii rządzącej spokojnie podchodzą do tych wyników. Wiceminister kultury Jarosław Sellin mówi, że najważniejszym sondażem jest realny rezultat wyborczy. Pytany o ewentualne powody wysokiego poparcia PiS, wskazał na realizację obietnic wyborczych.

– Po prostu przywróciliśmy powagę polskiej polityce, zarówno wewnętrznej i zewnętrznej. Realizujemy program wyborczy bardzo konsekwentnie i to jest przez Polaków doceniane. W dodatku ten program jest sprzyjający zwykłemu obywatelowi i jego kondycji materialnej, kondycji godnościowej więc przypuszczam, że to wszystko jest dobrze oceniane – twierdzi wiceminister.

Badanie przeprowadzono w ubiegły czwartek i piątek na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1192 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

RIRM

drukuj