fot. http://tarnow.naszemiasto.pl

Tarnów jako pierwszy w Polsce świętuje odzyskanie niepodległości

Tarnów rozpoczyna dziś obchody Dnia Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym. Trzydniowe uroczystości mają przypomnieć, że Tarnów, jako pierwsze miasto w Polsce 31 października1918 r. odzyskało niepodległość.

Główne obchody rocznicy rozpoczęły się o godz. 11.00 Apelem Poległych na Starym Cmentarzu. O godz. 12.00 sprawowana była uroczysta Msza św. w katedrze. Po niej – jak mówi tarnowski radny Ryszard Pagacz – zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej i Rady Powiatu.

Dzisiaj jest wyjątkowa rocznica dla mieszkańców Tarnowa. Tarnów jest miastem, które pierwsze ogłosiło niepodległość i już od kilku lat ta rocznica jest obchodzona w sposób dość uroczysty. Dzisiaj mamy w Tarnowie uroczysta sesję rady miejskiej poświęconą tej uroczystości. Przy okazji wręczymy tytuł honorowego obywatela miasta, będzie również rozdanie nagród im. Tadeusza Tertila – relacjonuje Ryszard Pagacz.

Po południu Tarnowianie wezmą udział także m.in. w spacerze historycznym oraz Pikniku Niepodległościowym z inscenizacją historyczną.

Tarnów, odzyskało wolność 31 października 1918 r. o godz. 7.30. Stało się to po przejęciu władzy zbrojnej przez Polaków i rozbrojeniu wojsk austriackich. W Krakowie przejęcie całkowitej władzy nad wojskiem nastąpiło tego samego dnia, ale o godz. 14.00.

Święto Tarnowa – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym – tamtejsza Rada Miejska ustanowiła na początku bieżącego roku. Rocznicowe obchody potrwają do środy. Odbędą się także 10 i 11 listopada.

RIRM

drukuj