fot. Autorstwa Zenon Korzeb - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f00a379b31910eeb.html, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8444459

Rozpoczęto budowę bloków gazowo-parowych Elektrowni Dolna Odra

W Elektrowni Dolna Odra wmurowano kamień węgielny pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych. Wartość inwestycji to prawie 4 mld złotych.

Już oficjalnie rozpoczęła się budowa bloków gazowo-parowych Elektrowni Dolna Odra. To kluczowa inwestycja – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

– Nowoczesne bloki gazowo-parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie – napisał w liście odczytanym przez ministra Pawła Muchę prezydent Andrzej Duda.

Nowe bloki gazowe wyprodukują energię elektryczną równą zapotrzebowaniu ok. 2,5 mln gospodarstw domowych. Gaz potrzebny do ich pracy będzie pochodził z gazociągu Baltic Pipe lub terminalu LNG w Świnoujściu.

– Na tę inwestycję czeka 2,5 mln mieszkańców regionu, którzy będą z niej zaopatrywani w energię i w ciepło. Na inwestycję czeka tak naprawdę cała Polska i odnawialne źródła energii – akcentowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Bez tej inwestycji nie byłoby mowy o polskiej polityce energetycznej – kontynuowała.

– Prawie połowa polskiej polityki energetycznej polega właśnie na tej inwestycji – dodała Anna Moskwa.

O znaczeniu inwestycji mówił także wiceminister infrastruktury. Marek Gróbarczyk przypomniał, że dzięki ciężkiej pracy udało się uratować Elektrownię Dolna Odra.

– Parę lat temu, kiedy nie byliśmy u władzy, przed GPZ wielokrotnie organizowaliśmy konferencje, bo przecież Elektrowni Dolna Odra miało nie być – przeznaczona była do likwidacji. (…) Dlatego też tak niezwykle istotną rolę ma dzisiaj to symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego i zapewnienie, że Elektrownia Dolna Odra będzie funkcjonowała – podkreślał Marek Gróbarczyk.

Elektrownia ma być gotowa do użytku w czwartym kwartale 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl