Dalszy ciąg protestu zachodniopomorskich rolników

Problemy gospodarzy będą poruszane podczas dzisiejszego spotkania „Solidarności” z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Początek rozmów zaplanowano w południe.

Głównym tematem rozmów jest dialog społeczny w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

W trakcie spotkania związkowcy przedstawią wicepremierowi zarzuty dotyczące funkcjonowania Komisji – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

– Tak jak wielokrotnie powtarzaliśmy, ten dialog jest fikcyjny. Mamy nadzieję, że wraz z pojawieniem się osoby pana Piechocińskiego, który wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się na temat konieczności poprawienia dialogu – pan minister Piechociński  wprowadzi trochę nowej jakości w tę dziedzinę naszych relacji z rządem i z pracodawcami. Nie mamy jakichś wielkich nadziei. Obawiamy się jednak, że działania obecnego wicepremiera Piechocińskiego będą przypominały działania wicepremiera Pawlaka, który był przewodniczącym Komisji Trójstronnej i mogą stać się też niewiele znaczącymi elementami tej całej układanki rządu z pracodawcami – powiedział Marek Lewandowski.

Związkowcy poruszą także kwestie rolników którzy od 5. grudnia protestują w województwie zachodniopomorskim. Podczas obrad będą omawiane także problemy poszczególnych branż i zakładów pracy.

Jak mówi Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w regionie zachodniopomorskim, „Solidarność” już w grudniu wsparła rolników i podnosi przed rządem również ich postulaty.

– Pełna współpraca i poparcie części braci pracowniczej jest bardzo duże. Nie walczymy tylko o swoje miejsca pracy, ale również o miejsca pracy w województwie zachodniopomorskim, a także o pracę dla ludzi spoza naszej branży. To całe przetwórstwo i rolnicy tworzą jedną gałąź. Wspólna praca nad realizacją naszych postulatów i postulatów pracowniczych jest zbieżna – powiedział Edward Kosmal.

Tymczasem w piątek rolnicy przeprowadzą w Szczecinie kolejną uliczną manifestację.

– Ten protest ma charakter bardzo pokojowy. Praktycznie to rząd pisze scenariusz tego protestu, a nie my. Brak konkretnych rozwiązań, szczególnie tutaj w województwie zachodniopomorskim. Rząd czeka, aż rolnicy się rozjadą. My próbujemy i chcemy rozmawiać, ale do tej pory rząd jest bezczynny. Są pewne terminy, ustalenia, ale one nie są jeszcze wcielane w życie, a problem jest ogromny. Jeżeli chodzi o ziemię, o przetwórstwo, prywatyzację – niestety w tym kierunku nie ma żadnych pozytywnych działań rządu – dodał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w regionie zachodniopomorskim.

Z rolnikami w zachodniopomorskim solidaryzują się też kolejni gospodarze. Komitet Strajkowy Rolników powołany został niedawno na Śląsku Opolskim w powiecie głubczyckim.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl