Ciągniki pozostaną przed urzędem wojewódzkim

Do 24 stycznia gmachem urzędu wojewódzkiego w Szczecinie stały będą ciągniki rolnicze – zapowiedzieli rolnicy, którzy protestują przeciwko trwającym – jak podkreślają – nieprawidłowościom w sprzedaży ziemi rolnej. Protestujący domagają się dialogu ze stroną rządową.

Akcentują, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych nadal trafia do zagranicznych koncernów za pośrednictwem osób podstawionych, tzw. słupów.

– Postulaty nie są realizowane, a to co podpisaliśmy (mimo, że coś się nam udało załatwić) w wielu przypadkach nie prowadzi do tego, by rolnicy otrzymywali ziemię. Poza tym nie chodzi tylko o ziemię, ale o wysokość czynszów dzierżawnych, zabezpieczenie hipoteki, wbrew temu co było uzgodnione. Jednak od rolników, szczególnie młodych (których sytuacja ekonomiczna jest dość trudna) wymaga się dodatkowych zabezpieczeń. Stoimy przed murem: albo kupimy tę ziemię, albo nie. Nie ma instytucji dzierżawy, problemów jest coraz więcej, fiskalizm państwa jest duży i dotyczy gospodarstw większych w woj. zachodnio-pomorskim. Zamiast się rozwijać będziemy się zwijać – powiedział Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba pytany przez dziennikarzy o spotkanie z protestującymi powiedział, że na razie nie planuje wyjazdu do Szczecina, bo taka wizyta nie była ustalana. Dodał, że większość ubiegłorocznych postulatów zostało spełnione. Kalemba akcentował też, że protest w Szczecinie ma „aspekt polityczny”.

– Życie jest polityką, wszystko jest polityką. Walczymy nie o „stołki”, tylko żeby przetrwać i rozwijać swoje gospodarstwa, żeby mieć dostęp do ziemi, żeby ta ziemia została w polskich rekach. Czy pan minister nie zdaje sobie sprawy, że prowadzi sie rozbiór Polski? Że tyle tysięcy hektarów jest w rekach obcego kapitału? Oni tego nie wiedzą? Rozmawiamy z wojewodą, to ich nic nie obchodzi. Kasa, kasa i kasa do budżetu, to jest najważniejsze – powiedział Edward Kosmal.

RIRM

 

drukuj