fot. PAP/Maciej Kulczyński

Dalsze negocjacje w sprawie Turowa

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda rozmów z Czechami w sprawie kopalni w Turowie.

Strona czeska obawia się, że rozbudowa kopalni w Turowie zagraża dostępowi do wody w okolicach Liberca. Sprawa została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE. W maju TSUE nakazało natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Od tego momentu trwają polsko-czeskie negocjacje. Rząd naszych południowych sąsiadów oczekuje 5 mln euro kary za każdy dzień, kiedy kopalnia w Turowie dalej pracuje.

– To co nas łączy, to jest wspólna wola osiągnięcia dwustronnego, długotrwałego, stabilnego porozumienia bez konieczności zaangażowania instytucji unijnych – mówił minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

W czwartek obyła się kolejna tura rozmów z Czechami. Wciąż pracujemy nad porozumieniem – poinformował minister klimatu i środowiska.

„Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zarówno na rzecz społeczności lokalnych, jak i zgodnie z interesem Polski, która ma być sygnatariuszem tej umowy” – wskazał szef resortu klimatu.

W tym samym czasie polsko-czeski spór wokół kopalni w Turowie podchwyciła opozycja. Jej przedstawiciele winą za kryzys obarczają błędu w zarządzaniu spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Posłowie swoje podejrzenia chcą sprawdzić podczas kontroli poselskiej w siedzibie spółki.

– Rzeczywiście coś tam się dzieje, bo w zeszłym tygodniu została odwołana pani prezes. Będziemy chcieli zapytać, jakie były powody odwołania, czy czasami to nie była właśnie kara za niedopełnienie obowiązków i doprowadzenie do sytuacji, z jaką mamy dzisiaj do czynienia – podsumował Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy.

Według posłów Lewicy spółka już wcześniej nie reagowała na zastrzeżenia ze strony czeskiej i to ostatecznie doprowadziło sprawę do szczebla unijnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl