fot. https://twitter.com/Grupa_PGE

Władze Polski i Czech nie uzgodniły treści porozumienia ws. Turowa 

Nie ma porozumienia Polski i Czech w sprawie Turowa. Polska oferta nie została przyjęta. Doszło natomiast do eskalacji czeskich żądań, o czym poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

To miała być dobra oferta – tak o swojej propozycji rozwiązania sporu z Czechami mówili polscy dyplomaci.

– Oferta zawierała konkretne kwoty, które chcieliśmy przeznaczyć na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Strona Czeska zaczęła jednak domagać się  wprowadzenia klauzuli, która uniemożliwiłaby w przyszłości wypowiedzenie porozumienia.

– Strona czeska zaczęła zachowywać się w sposób irracjonalny i oderwany od rzeczywistości.  Takich rozwiązań nie spotyka się w partnerskich umowach międzynarodowych – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Ostatecznie po raz kolejny do porozumienia nie doszło. Minister środowiska Czech Richard Brabec zasygnalizował jednak gotowość do dalszych negocjacji.

– Nie mogę powiedzieć, co się stanie jutro lub w poniedziałek, ale chcę wyrazić przekonanie i nadzieję, że w najbliższych dniach spotkamy się i doprowadzimy to do końca – mówił czeski minister.

Było to 17. polsko-czeskie spotkanie przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych w sprawie kopalni Turów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl