R. Karbauskis: Litwa powinna wzmocnić stosunki z Polską

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną Litwa powinna poprawić i wzmocnić stosunki z Polską – oświadczył Ramunas Karbauskis, szef Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, który wygrał niedawne wybory. Jego zdaniem należy zmienić sposób rozmowy z Polską.

– Obecny poziom współpracy i wzajemnych kontaktów nie jest wystarczający – powiedział Karbauskis, którego w piątek cytuje portal litewskiego publicznego radia i telewizji LRT, zaznaczając, że sytuacja powinna się poprawić.

– Nie mamy innego wyjścia – wskazał.

Zdaniem przewodniczącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS) również Polska uświadamia sobie konieczność poprawy wzajemnych stosunków i „być może czekała na nasze wybory sejmowe z nadzieją, że od nowa usiądziemy do stołu negocjacyjnego”.

– Mamy tyle projektów, których realizacja bez Polski nie jest możliwa – mówił Karbauskis. Zastrzegł, że „nie oznacza to, że Litwa powinna z góry przystać na warunki Polski”.

– Powinniśmy od nowa usiąść przy stole negocjacyjnym i porozmawiać, patrząc sobie w oczy, co będziemy robili dla dobra Polaków i Litwinów – oznajmił Karbauskis.

Wyraził przekonanie, że po zmianie składu parlamentu rozmowa może przybrać bardziej konstruktywny charakter. W ocenie Karbauskisa w obecnych relacjach polsko-litewskich jest wiele polityki i mało racjonalności.

– Zróbmy wszystko, by sytuacja stała się lepsza – zaapelował Karbauskis.

Litewski Związek Chłopów i Zielonych w wyborach parlamentarnych, których druga tura odbyła się w minioną niedzielę, zdobył 54 mandaty w 141-osobowym Sejmie Litwy. Nie wiadomo jeszcze, z kim stworzy koalicję rządzącą – z konserwatystami, którzy wywalczyli 31 mandatów, czy z socjaldemokratami mającymi 17 mandatów. Obecnie prowadzone są negocjacje z tymi dwoma ugrupowaniami

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl