fot. flickr.com

D. Kucharski: strona ukraińska uderza w polską rację stanu

Strona polska powinna zareagować na uchwałę podjętą przez ukraińskich deputowanych – ocenia historyk dr Dariusz Kucharski. W czwartek ukraiński parlament potępił lipcowe decyzje polskich władz dotyczące zbrodni wołyńskiej.

W przyjętej rezolucji Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że określenie tej zbrodni mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii”. Jak dodano, przekreśla to osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

Działania podejmowane przez Kijów uderzają w polską rację stanu – podkreśla dr Dariusz Kucharski.

Parlament ukraiński zawetował działania polskiego parlamentu określając je jako niewłaściwe i jednocześnie wskazując na zamknięcie jakby dialogu między narodem polskim a ukraińskim. Z polskiego punktu jest to niewłaściwe, a ze względów duchowych i prawdy historycznej podjęcie takich działań przez środowiska ukraińskie jest wręcz niemoralne. To jest uderzenie w polską rację stanu i trzeba to twardo i wyraźnie powiedzieć. Przyjęcie takiej rezolucji i uchwały deputowanych ukraińskich absolutnie nie powinno spotkać się z biernością ze strony polskiej wskazuje dr Dariusz Kucharski.

W czerwcu polski Senat przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej.

W lipcu natomiast Sejm podjął uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

RIRM

drukuj