fot. flickr.com

Czy zabijanie chorych nienarodzonych dzieci jest zgodne z Konstytucją RP? Jutro decyzja Trybunału Konstytucyjnego   

Jutro, we wspomnienie świętego Jana Pawła II – wielkiego obrońcy życia, Trybunał Konstytucyjny zadecyduje, czy tzw. przesłanka eugeniczna, która dopuszcza zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzanych o chorobę, jest zgodna z konstytucją.

To już drugi wniosek w sprawie zbadania konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej. Pierwszy został złożony w 2017 roku. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie zajęli się nim przed końcem kadencji parlamentu i ostatecznie wygasł z powodu zasady dyskontynuacji.

Wnioskodawcy, których reprezentują posłowie Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości, liczą na pozytywne zakończenie sprawy.

Poparcie wniosku o uznanie tzw. aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją zadeklarował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

„Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. (…) Osoby z tego typu niepełnosprawnościami w wielu przypadkach nie tylko funkcjonują samodzielnie, ale historia pokazuje, że nawet zmieniają świat, inspirują innych i rozwijają swoje talenty. Prawo nie może prowadzić do tak jawnej ich dyskryminacji” – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

Na środę przypada ostatni dzień Nowenny Życia, którą Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka rozpoczęło 13 października. Przez ten czas wszyscy, dla których życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest świętością modlili się za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj