fot. twitter.com/PolskaPolicja

Policjanci przyjęli kilkanaście zgłoszeń o oszustwach na BLIK

Kilkanaście oszustw za pomocą BLIK-a i włamań na konta profili społecznościowych odnotowali w ostatnich dniach gorzowscy policjanci. Pokrzywdzonymi najczęściej byli młodzi ludzie – poinformował w środę Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Z kont pokrzywdzonych znikały kwoty 500, 800, 1000 czy 1500 zł; łącznie ze wszystkich ostatnich przypadków to nawet kilkanaście tysięcy zł. Dlatego gorzowscy policjanci przypominają, by profile kont społecznościowych zabezpieczać odpowiednio silnym hasłem.

„W przypadku prośby o kod BLIK, pochodzący nawet od rodziny czy znajomych, zawsze ją weryfikujmy” – powiedział Grzegorz Jaroszewicz.

Policjanci wskazują, że sposób działania przestępców w przypadku oszustw na BLIK jest bardzo podobny. Ograniczone zaufanie i weryfikacja informacji mogą uchronić przed utratą pieniędzy.

Proceder oszuści rozpoczynają od przejęcia konta na profilu społecznościowym. Potem, podszywając się pod jego właściciela, wysyłają do znajomych prośbę o szybką pożyczkę bo: „zabrakło na koncie”, „muszę coś kupić”, albo „stoję przy kasie i muszę natychmiast zapłacić”.

„I niestety często te wiadomości nie są w żaden sposób weryfikowane. Nie podejrzewamy, że to oszustwo, bo przecież napisał do nas znajomy. A to duży błąd. Przekazujemy kody BLIK, czasami nawet dwukrotnie, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Z konta znika kilkaset zł” – wyjaśnił Grzegorz Jaroszewicz.

Dodał, że zazwyczaj dopiero po pewnym czasie pokrzywdzeni orientują się, że doszło do oszustwa.

PAP

drukuj